Отидете към основна версия

3 002 15

Треска за злато: какво я причини?

  • злато-
  • треска за злато-
  • сащ-
  • пари-
  • богатство-
  • метал-
  • благородни метали-
  • уорън бъфет-
  • унция

От началото на годината цената на златото скочи с 20 на сто и достигна нови рекорди

Снимка: Shutterstock

За някои то е сигурно пристанище, за други "няма особено голяма полза и не е продуктивно". Сред вторите е например борсовата акула Уорън Бъфет, който смята, че златото няма особено голяма стойност - щом не носи печалби за разлика от акциите и държавните облигации.

Но въпреки това в момент се забелязва истински "щурм" към златото - в петък цената му надмина 2500 долара за унция, т.е. е толкова висока, колкото не е била никога. От началото на годината златото е поскъпнало с 20 процента, информира АРД.

Инвеститорите очакват спад на лихвите в САЩ

Финансовият анализатор Карстен Фрич назовава една от причините: "Най-силният стимул е очакването Централната банка в САЩ още през септември да започне да намалява лихвите, и то сериозно". Междувременно пазарът очаква спад от най-малко 25 пункта в лихвените равнища през септември и общо сто до края на годината.

Когато лихвите на капиталовия пазар са високи, вложенията в злато са по-скоро неефективни, тъй като то не носи приходи. Но ако лихвите спаднат, благородният метал отново става интересен, посочва АРД.

Тревожен поглед към Близкия изток

Към това се добавят геополитическите несигурности и на първо място близкоизточният конфликт. Загрижеността от ескалация на положението кара много инвеститори да увеличат вложенията си в злато, посочва Фрич. "Златото като сигурно пристанище и напрежението в Близкия изток са фактори за увеличаването на цената на златото, тъй като именно в несигурни времена се търсят сигурни пристанища като златото."

Финансовият анализатор казва пред АРД, че напоследък интерес към златните резерви проявяват не само частните вложители и големите инвеститори - и някои централни банки, особено в Азия, допринасят за увеличаването на търсенето, респективно за скока в цените.

Търсят го и развиващите се страни

"От една страна делът на златото във валутните резерви на развиващите се страни все още е сравнително ограничен - много по-ограничен, отколкото в индустриалните държави. Т.е. там съществува необходимост от диверсификация - от намаляване на дела на доларовите запаси", посочва Фрич. "Заради това някои от развиващите се страни в последните едва-две години купуват рекордни количества злато." И това е още един фактор за поскъпването му.

Инвестиционният бос Бъфет има и своя собствена интерпретация на нещата, отбелязва АРД. Германската обществено-правна медия цитира казаното от него, че в случая със златото става дума за това да залагаш на страха. Това, което мотивира повечето покупки на злато, е вярата, че броят на страхуващите се ще нарасне. Оттам нататък уравнението гласи: колкото повече е страхът, толкова по-висока е цената на златото.

Автор: Бианка Фон дер Ау (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини