Отидете към основна версия

4 235 61

Левицата започна процедурата по отстраняването на Макрон от власт

  • еманюел макрон-
  • франция-
  • президент-
  • импийчмънт-
  • левица-
  • процедура

Пано: Президентът не иска да се подчини на избора, направен от гласоподавателите

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Лява партия "Непокорна Франция" започна процедурата по отстраняване на президента на републиката Еманюел Макрон от власт. Ръководителят на парламентарната фракция на партията Матилда Пано съобщи това в X (бивш Twitter).

"Проектът за решение за импийчмънт на президента на републиката в съответствие с член 68 от Конституцията е изпратен на депутатите за подписване, каза тя. „Макрон не иска да се подчини на избора, направен от гласоподавателите, и да повери съставянето на правителство на левицата, така че ние трябва да го отстраним.“

На 26 август Макрон отхвърли предложението на левия алианс - Нов народен фронт, който включва Неподчинената Франция, да назначи икономиста Луси Кастет за ръководител на правителството. На следващия ден френският президент започна нов кръг от консултации относно кандидатурата на министър-председателя, като изключи лявото и дясното Национално обединение сред събеседниците си.

Член 68 от конституцията предвижда предсрочно прекратяване на пълномощията на президента на Франция в случай на неизпълнение на задълженията му. Това важи и за отказа да се одобрят закони, приети от парламента. На първия етап инициаторите на импийчмънта трябва да съберат подписите на 58 депутати (една десета от състава на долната камара). След това Бюрото на Камарата трябва да определи дали проекторезолюцията може да бъде приета за разглеждане. След това проектът трябва да бъде одобрен от съответната комисия. За приемането на решението трябва да гласуват две трети от народните представители в Народното събрание. След това проектът се внася в Сената (горната камара) на парламента. Ако и двете камари подкрепят документа, депутатите и сенаторите трябва да се съберат на съвместно заседание. За импийчмънт резолюцията трябва да бъде подкрепена от поне 617 от 925 членове на двете камари.

На предсрочните избори за френския парламент "Новият народен фронт" получава 182 места от 577 в Националното събрание (долната камара на парламента) на Франция. Втора завърши президентската коалиция „Заедно за републиката“, която вече има 168 места в двореца Бурбон. Дясна партия "Национално обединение" със съюзници от Републиканската партия получиха 143 места. За пълно мнозинство в камарата една партия трябва да има 289 места. Към днешна дата Франция е поставила рекорд за най-дълъг мандат на правителство след оставка. Макрон освободи правителството на министър-председателя Габриел Атал при условие, че министрите продължат да служат до сформирането на нов кабинет.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 38 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: