Първите дипломати на САЩ и Великобритания имаха среща с украинския президент Володимир Зеленски в Киев, която беше прекъсната от въздушна тревога, като обявиха нова помощ за Украйна, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Агенцията отбелязва, че след разговорите не е имало развитие по въпроса за ударите с голям обсег навътре в руската територия, за които Украйна отчаяно настоява.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и британският външен министър Дейвид Лами, пристигнали в Киев в критичен момент от борбата на Украйна срещу руската инвазия, заявиха, че са говорили за украинските военни цели и какво биха могли да направят, за да помогнат.
"Сред темите ни беше обстрелът с голям обсег, но и говорихме и по ред други въпроси. И, както казах в началото, ще върна този въпрос за обсъждане във Вашингтон и ще информирам президента, за това, което чух тук", каза Блинкън пред представители на медиите в украинската столица
Зеленски настоява от месеци пред съюзниците на Киев да разрешат на Украйна да изстрелва ракети, доставени от Запада, включително и с американските системи с голям обсег АТАКМС и с британските "Сторм шадоу" дълбоко навътре в руската територия, за да ограничи нападателните способности на Москва.
"Ние слушаме внимателно, и разбира се, обсъждаме спектър от въпроси, включително и военното оборудване, което е необходимо за победа на Украйна", заяви Лами на съвместна пресконференция с Блинкън и външния министър на Украйна Андрий Сибига.
Първият дипломат на Великобритания предложи тези разговори да продължат още няколко седмици. Това би разочаровало Украйна, която се надява, че Западът бързо ще осуети опасенията от ескалация на конфликта, посочва Ройтерс.
Преди началото на пресконференцията Зеленски беше попитан дали е оптимист, че САЩ и Великобритания ще дадат зелена светлина за по-дълбоки удари на руска територия. В отговор държавният глава се пошегува, че това зависи от „оптимизма“ на партньорите на Украйна, посочва Ройтерс.
"Нека разчитаме поне на някакви твърди решения. За нас това е много важно днес", заяви Зеленски пред репортери в Киев. Във Вашингтон и в някои европейски столици се забелязва нервност от вероятността премахването на ограниченията за украински нападения на далечни разстояния да провокира Русия за пряк конфликт със Запад, като в същото време това се тълкува като признание, че Украйна се нуждае от по-голяма подкрепа, за да обърне хода на войната в своя полза.
Председателят на Държавната дума - долната камара на руския парламент, Вячеслав Володин каза, че Москва ще приеме Съединените щати и техните съюзници за страна във войната, ако те позволят на Киев да използва далекобойни оръжия за нанасяне на удари навътре в Русия. Междувременно американският президент Джо Байдън допусна, че има място за компромис, заявявайки, че неговото правителство "работи по това сега", запитан дали САЩ ще премахнат ограниченията за използване на оръжия с голям обсег.
Блинкън обяви в Киев помощ за Украйна в размер на повече от 700 милиона долара, като Лами каза, че Великобритания ще предостави на свой ред 600 милиона лири (781 милиона долара).
Заради ново руско нападение с дронове е спрял тока в украинския град Конотоп, област Суми, съобщава УНИАН, цитирана от БНР.
Според кмета на града Артьом Семинихин, там е поразена гражданска инфраструктура, като има и ранени, а пожари са избухнали в централната част. По-късно Семинихин написа в "Телеграм", че след нападението двама души са в болница, като единият е в кома. Снимки от местни канали показват поразена многоетажна жилищна сграда. През последните седмици на масирани руски въздушни нападения по цялата територия на Украйна многократно бяха поразявани изцяло цивилни обекти.
Според военният блог DeepState, руските войски са овладели още едно населено място в Донецка област - село Лесовка. То се намира в близост до Покровск - основен логистичен център на украинските военни в областта. По-рано отново DeepState съобщи, че руските сили притискат все по-силно украинските войски, които окупираха част от Курска област.
Според популярния украински блог, руска военна колона е прекосила р. Сейм, а удар е нанесен по населения пункт Снагост. За мащабна руска офанзива в Курск съобщи ръководителят на специалните подразделения "Ахмат" Апти Алаудинов, които се сражават на страната на Русия. Той твърди, че украинците вече са изтласкани от 10 селища. След началото на изненадващата офанзива в руската област на 6 август, Украйна твърдеше, че контролира 100 населени места в нея.
Губернаторът на Курск Андрей Смирнов обяви, че офанзивата е нанесла на областта 85 милиарда рубли или 934 милиона долара икономически вреди, а евакуираните са над 150 000.