Отидете към основна версия

4 412 53

Путин може да отговори с ядрен опит на ракетите с голям обсег

  • русия-
  • украйна-
  • ядрен опит

Такъв не е извършван от 1990 г.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможностите на Владимир Путин да отвърне на удара, ако Западът позволи на Украйна да използва ракетите си с голям обсег за нанасяне на удари по Русия, могат да включват нанасяне на удари по британски военни обекти в близост до Русия или, в краен случай, провеждане на ядрен опит, за да покаже намеренията си, твърдят трима анализатори, пише Reuters, цитиран от ФОКУС.

Тъй като напрежението между Изтока и Запада по отношение на Украйна навлиза в нова и опасна фаза, британският министър-председател Кийр Стармър и президентът на САЩ Джо Байдън проведоха среща на 13 септември във Вашингтон и разговори за това дали да позволят на Киев да използва американски ракети с далечен обсег ATACMS или британски ракети Storm Shadow срещу цели в Русия.

В четвъртък президентът Путин отправи най-ясното си предупреждение досега, че Западът ще се сражава директно с Русия, ако предприеме подобна стъпка, която според него ще промени характера на конфликта.

Той обеща "адекватен" отговор, но не посочи какво ще включва той. През юни обаче той говори за възможността враговете на Запада да бъдат въоръжени с руски оръжия, които да поразяват западни цели в чужбина, както и за разполагането на конвенционални ракети на разстояние от Съединените щати и европейските им съюзници.

Улрих Кюн, експерт по въоръженията в Института за изследване на мира и политиката на сигурност в Хамбург, заявява, че не изключва възможността Путин да избере да изпрати някакво ядрено послание - например да изпробва ядрено оръжие, за да сплаши Запада.

"Това би било драматична ескалация на конфликта", заявява той в интервю. "Защото въпросът е какъв вид стрели остават на г-н Путин, за да стреля, ако след това Западът все още продължава, освен действителна употреба на ядрено оръжие?"

Русия не е извършвала изпитание на ядрено оръжие от 1990 г., годината преди разпадането на Съветския съюз, и един ядрен взрив би означавал началото на по-опасна ера, казва Кюн, като предупреждава, че Путин може да почувства, че е смятан за слаб в отговорите си на нарастващата подкрепа на НАТО за Украйна.

"Ядрените опити биха били нещо ново. Не бих изключил това и то би било в съответствие с това, че през последните няколко години Русия разбива редица международни споразумения за сигурност, които е подписала през десетилетията", заявява той.

Герхард Мангот, специалист по сигурността в Университета в Инсбрук, Австрия, споделя в интервю, че също смята, че е възможно, макар и според него малко вероятно, отговорът на Русия да включва някаква форма на ядрен сигнал.

"Руснаците биха могли да извършат ядрен опит. Те са направили всички необходими приготовления. Те биха могли да взривят тактическо ядрено оръжие някъде в източната част на страната, само за да демонстрират, че (те) мислят сериозно, когато казват, че в крайна сметка ще прибегнем до ядрено оръжие"

Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя заяви пред Съвета за сигурност на ООН в петък, че НАТО "ще бъде пряка страна във военни действия срещу ядрена сила", ако позволи на Украйна да използва оръжия с по-дълъг обсег срещу Русия.

"Не трябва да забравяте за това и да мислите за последствията", заяви той.

Русия, най-голямата ядрена сила в света, също е в процес на преразглеждане на ядрената си доктрина - обстоятелствата, при които Москва би използвала ядрени оръжия. Путин е притискан от влиятелен външнополитически ястреб да я направи по-гъвкава, за да отвори вратата за провеждане на ограничен ядрен удар по страна от НАТО.

БРИТАНСКИ ОТВЕТЕН УДАР

В случая с Великобритания Москва вероятно ще обяви, че Лондон е преминал от хибридна марионетна война с Русия към пряка въоръжена агресия, ако позволи на Киев да изстрелва ракети Storm Shadow по Русия, коментира в петък бившият съветник на Кремъл Сергей Марков в социалната медийна платформа Telegram.

Русия вероятно ще затвори британското посолство в Москва и своето в Лондон, ще нанася удари по британски безпилотни летателни апарати и военни самолети в близост до Русия, например над Черно море, и евентуално ще обстрелва с ракети бойните самолети F-16, които носят Storm Shadow в базите им в Румъния и Полша, прогнозира Марков.

Путин и преди се е опитвал и не е успявал да очертае червени линии за Запада, което накара украинския президент Володимир Зеленски - който призовава Запада да бъде по-малко предпазлив, когато става въпрос за конфронтация с Москва - да отхвърли значението им.

Но последното предупреждение на Путин относно ракетите с далечен обсег на действие се възприема в Русия и извън нея като нещо, което той ще трябва да предприеме, ако Лондон или Вашингтон позволят използването на техните ракети срещу Русия.

Мангот от Университета в Инсбрук твърди, че начинът, по който предупреждението на Путин е било показано многократно по руската държавна телевизия, е създал очакване, че той ще трябва да го изпълни.

Дмитрий Песков, говорителят на Путин, заяви на брифинг за пресата в петък, че посланието на Путин е било "изключително ясно и недвусмислено".

Марков, бившият съветник на Кремъл, отбелязва, че "Русия е решила да наруши" стратегията на "варене на жаба на бавен огън", визирайки постепенното увеличаване на помощта на Запада за Украйна, целящо да не предизвика остър руски отговор.

"Стъпката, която Западът сега планира като следваща, е малка, но тя пресича червена линия, на която ние действително ще бъдем принудени да отговорим. Ще считаме, че сте във война с нас".

Сергей Миронов, лидер на прокремълска политическа партия, заявява в изявление за пресата в петък: "Настъпи моментът на истината за Запада - дали желае пълномащабна война с Русия".

ЕСКАЛАЦИЯ В УКРАЙНА

С изключение на дрънкането на ядрени саби или удари по британски активи, по-предвидимите отговори могат да включват засилване на атаките на Русия срещу украинската гражданска инфраструктура, смята Кюн.

Мангот прогнозира, че Киев ще понесе основната тежест на руския военен отговор, ако Западът му даде исканата зелена светлина, и не очаква руска военна атака на територията на НАТО.

Друг вариант би бил Русия да ескалира "хибридни" действия като саботажи в Европа или намеса в предизборната кампания в САЩ, отбелязва Кюн.

Мангот смята, че опасността за Запада е в това, че не знае къде всъщност са червените линии на Путин.

"Да се позволи на Украйна да използва западно оръжие, подпомагана от западни сателитни снимки (и) западни военни съветници е нещо, което много тясно навлиза в жизненоважните руски интереси", посочва той.

"Затова смятам, че грешат тези (хора), които казват: "Ами нищо няма да се случи, нека просто го направим".

Източник: www.focus-news.net

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 24 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания