Правителството на кримските татари в Украйна (меджлис) изрази недоволство от изказване на полския министър на външните работи Радослав Шикорски, че за да се сложи край на руската агресия в Украйна, окупираният от Русия Кримски полуостров трябва да бъде поставен под мандат на ООН, предаде полската новинарска агенция ПАП, цитирана от БТА.
"Полският министър на външните работи Радослав Шикорски публично изрази мнение, че за да се сложи край на руската война срещу Украйна, нашата страна трябва да се откаже от Крим", заяви вчера Рефат Чубаров – председател на правителството на кримските татари в Украйна.
По думите на Чубаров меджлисът смята подобни публични подмятания за неприемливи и цинични и добави, че те не са в съответствие нито с националните интереси на Украйна, нито с правата и интересите на местните кримски татари в Украйна.
Шикорски спомена Крим на конференция на форума "Ялтенска европейска стратегия" в Киев на 13 и 14 септември, като посочи, че въпросът за полуострова ще бъде решаващ за мирните разговори между Украйна и Русия.
Полякът обясни, че Кримският полуостров е от символично значение за Русия, но е и стратегически важен за Украйна, и добави, че не може да си представи постигане на мир без демилитаризацията на Крим.
Министърът на външните работи на Полша, цитиран от новинарската агенция "Интерфакс-Украйна", предложи поставянето на полуострова под мандат на ООН, целящ подготвянето на справедлив референдум след проверка за това, кои са законните жители.
През 2014 г. Русия анексира украинския Кримски полуостров чрез военна намеса, а след това произведе референдум, който Украйна и Западът определиха за незаконен. Кримските татари са съставлявали между 12% и 15% от населението на Крим, преди да бъде анексиран от Русия, а след като бойкотираха референдума, татарите бяха подложени на наказателно преследване.