Отидете към основна версия

1 466 28

Казахстан се подготвя за референдум за изграждането на АЕЦ

  • казахстан-
  • аец-
  • избори

Междувременно наблюдатели предлагат да се погледне на събитието от по-широка перспектива

Снимка: М. Богданова ©

Тази неделя в Казахстан ще се проведе референдум за изграждането на атомна електроцентрала (АЕЦ). Междувременно наблюдатели предлагат да се погледне на събитието от по-широка перспектива. Референдумът ще помогне за оформянето на избирателната култура, ще приложи концепцията за слушаща държава и ще вземе предвид възгледите на жителите за бъдещето на републиката.

„В нашия случай това далеч не е технически въпрос“, каза Талгат Калиев, кандидат на политическите науки, директор на Казахстанския институт за приложни етнополитически изследвания, в интервю за ТАСС. "Казахстанците имат положително отношение към референдума, защото през последните десетилетия нашите решения се взимат без да се взема предвид мнението на населението. Никой нищо не е питал", допълни той.

Национален референдум в историята на суверенен Казахстан ще се проведе за четвърти път. Народното мнение беше питано два пъти през 1995 г. и отново - при сегашния президент - през 2022 г. Но тогава се обсъждаха изключително политически въпроси.

Понастоящем в Казахстан по-голямата част от електроенергията се генерира от централи, работещи с въглища. Според Министерството на енергетиката на републиката това е повече от 60% от цялото производство. В страната има и газови, водноелектрически, слънчеви и вятърни електроцентрали, но тези мощности не са достатъчни. Например през декември 2022 г. беше регистриран исторически максимум на потреблението, надвишаващо общото производство на всички електроцентрали в страната с повече от 1000 MW, което доведе до заплахата от въвеждане на ограничения върху доставката на енергия за предприятията.

Калиев отбеляза, че привържениците на изграждането на атомни електроцентрали разбират тези аргументи. „Имаме сериозен енергиен недостиг, което забавя индустрията на страната. Ако планираме да се развиваме интензивно в бъдеще, нуждите ни от електроенергия ще нарастват“, подчерта той.

Двусмисленото отношение към ядрената енергия в Казахстан предизвиква спомени от миналото - страната е дом на най-големия в света полигон Семипалатинск, където е извършен първият тест на съветската атомна бомба през 1949 г. За 40 години там са извършени повече от 450 атмосферни и подземни експлозии, а засегнатата от тестовете площ надхвърля 300 хиляди квадратни метра. км. През по-голямата част от съветския период данните за тестовата площадка бяха класифицирани. През 1989 г. последната експлозия е извършена на полигона и две години по-късно той е затворен.

Според Калиев противниците на строежа на АЕЦ припомнят и други събития, свързани със съветската история. „Все още има спомен за Чернобил“, каза той. - В същото време някои фобии не винаги са рационални. Трудно е да се прецени доколко те са оправдани, но имаше тестове на полигона в Семипалатинск и ние наистина страдахме от тях.“

Ако привържениците на ядрената енергия спечелят, бъдещата атомна електроцентрала ще стане втората в историята на Казахстан. Първият е построен преди повече от 50 години по съветски технологии. Това беше първият в света пилотен промишлен реактор на бързи неутрони BN-350. Пуснат е през 1973 г. в град Шевченко (сега Актау), работил е почти четвърт век.

Приблизително след като този реактор беше спрян през 1999 г., се заговори за необходимостта от изграждане на нова, голяма и модерна атомна електроцентрала. Това е особено важно предвид факта, че Казахстан сега е един от водещите световни производители и доставчици на уран.

Ако гражданите, разбира се, кажат „да“, те възнамеряват да построят нова атомна електроцентрала в района на езерото Балхаш в района на Алма Ата в село Улкен. Строителната площадка е одобрена от експерти на МААЕ, а от Министерството на водите и напояването увериха гражданите, че езерото няма да претърпи щети от централата – една и съща вода ще се използва многократно за охлаждане, а заустването на използваната вода от ядрената електроцентрала в резервоари беше изключено.

Стойността на строителството се оценява от властите на страната на 10-12 милиарда долара, като потенциален доставчик на технологии казахстанските власти са готови да обмислят сътрудничество с руската държавна корпорация "Росатом". Също като възможни доставчици са посочени китайският CNNC, френският EDF и южнокорейският KHNP. Министърът на енергетиката на Казахстан Алмасадам Саткалиев, малко преди референдума, обяви, че не изключва привличането на консорциум от доставчици.

Калиев отбеляза, че очаква висока избирателна активност за референдума. „Кампанията за ангажиране на гражданите беше мащабна, обширна и с високо качество. В бъдеще, ако назреят съдбоносни решения, смятам, че ще има още референдуми“, каза Кадиев.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини