Американската журналистка, историчка и писателка Ан Епълбаум призова за оръжие за Украйна, докато приемаше германската Награда за мир, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Тя призова подкрепата за Украйна да не спира и каза, че пацифизмът пред лицето на агресията често не е нищо повече от примирение. Апелът на Епълбаум бе отправен към аудиторията във Франкфурт, където в края на литературния панаир ѝ беше връчена Наградата за мир, присъждана от германските книгоиздатели.
Към Епълбаум се присъедини и съпругът ѝ, полският външен министър Радослав Шикорски, който също като съпругата си е сред силните гласове на международната сцена в подкрепа на Украйна, която отбранява срещу Русия. „Ако има дори малък шанс военното поражение да помогне да се сложи край на този ужасяващ култ към насилието в Русия, както някога военното поражение сложи край на култа към насилието в Германия, трябва да се възползваме от него“, каза Епълбаум.
Много германци са предразположени към пацифизма в резултат на агресията, извършвана от нацистка Германия по време на Адолф Хитлер през Втората световна война. И много от тях сега имат опасения относно доставката на оръжия за Киев, страхувайки се от Русия и опасявайки се, че това може да доведе до разпространение на войната отвъд границите на Украйна към останалата част на Европа, отбелязва АП. „Някои дори призовават за мир, като се позовават тържествено на „уроците на германската история“, отбелязва Епълбаум.
"Тъй като днес съм тук и приемам наградата за мир, това е подходящ момент да подчертая, че да искаш мир не винаги е морален аргумент“, каза Епълбаум. „Това е и подходящият момент да кажа, че поуката от германската история не е, че германците трябва да бъдат пацифисти. Напротив, от близо век знаем, че настояването за пацифизъм пред лицето на една агресивна, настъпваща диктатура може просто да представлява умиротворяване и приемане на тази диктатура“.
Писателката добави, че „истинският урок“ от германската история не трябва да бъде, че германците никога повече не трябва да водят война, „а че те имат специална отговорност да отстояват свободата и да поемат рискове във връзка с това".
Наградата, чиято парична равностойност е 25 000 евро, беше връчена в църквата „Свети Павел“ във Франкфурт - която се смята за родното място на германската парламентарна демокрация. С наградата, която се присъжда от 1950 г., се отличават личности, допринесли за превръщането на идеята за мир в реалност чрез литературата, науката или изкуството. Миналата година наградата беше присъдена на британско-индийския писател Салман Рушди за упоритостта му, въпреки че е бил подложен на заплахи и насилие в продължение на десетилетия.
Според Епълбаум, ако следваме пацифизма до неговото логично заключение в Украйна, то това би означавало „да се съгласим с военното завладяване на Украйна, с културното унищожение на Украйна, с изграждането на концентрационни лагери в Украйна, с отвличането на деца в Украйна“.
Епълбаум пише за списание "Атлантик". Тя е автор на книги, посветени на тоталитаризма в Източна Европа, сред които „ГУЛАГ“, „Желязната завеса“ и „Червеният глад“ за войната на диктатора Йосиф Сталин срещу Украйна. Наскоро тя публикува книгата си "Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света“. През 2004 г. тя бе удостоена с престижната награда „Пулицър“.
Сега журито, присъдило и наградата във Франкфурт, каза, че анализите на Епълбаум на комунистическите и посткомунистическите системи в Съветския съюз и Русия разкриват „механизмите, чрез които авторитарните личности завземат властта и поддържат своя контрол“.