В руския град Казан днес се открива 16-ата среща на върха на БРИКС. На тридневното събитие ще присъстват държавните глави на страните, участващи в международната асоциация, както и други видни политици. Предвидени са важни преговори и споразумения.
Тази година се състоя второ разширяване на организацията: към Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка се присъединиха Египет, Обединените арабски емирства, Иран и Етиопия, а тези дни трябва да бъде изяснен статутът на Саудитска Арабия.
„БРИКС привлича все повече поддръжници и съмишленици - държави, които споделят основните принципи, залегнали в нейната дейност“, каза Владимир Путин през януари, когато Русия пое председателството. Крайъгълните камъни са „суверенно равенство, уважение към избора на собствения път на развитие, взаимно зачитане на интересите, откритост, консенсус, желание за формиране на многополюсен световен ред и справедлив модел на глобалната финансова и търговска система, търсене на колективни решения на най-належащите проблеми на нашето време.”
„Съвместната работа в БРИКС за ускоряване на социално-икономическия растеж и осигуряване на устойчиво развитие носи конкретни, осезаеми резултати“, подчерта Путин на бизнес форума на БРИКС на 18 октомври.
Общият БВП е повече от 60 трилиона долара, делът в световния БВП е 37,4% (за Г-7 е 29,3). БРИКС представлява около една четвърт от световния износ на стоки, подчертава РИА Новости.
Азербайджан, Алжир, Малайзия, Сирия, Тайланд и "много други - три дузини държави" - искат да се присъединят към БРИКС, а някои вече са изпратили официални заявления.
Сред тях е и Беларус, която е член на съюзната държава с Русия. Турция, въпреки членството си в НАТО, не възнамерява да се откаже от своята многовекторна политика. Москва вече потвърди, че молбата на Анкара е получена.
Сърбия вижда в БРИКС "пълноценна алтернатива на ЕС".
"Увеличаването на броя на участниците не трябва да се отразява на ефективността, но вратите са отворени", посочи Путин.
Срещата на върха в Казан ще се проведе на два етапа. Първият, на 22 и 23 октомври, е срещата на членовете на БРИКС. Други ще се присъединят към събитието през следващите два дни.
Покани са изпратени до 38 страни. Потвърдено е пристигането на представители на 32 държави, както и на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.
Провеждат се и комбинирани срещи БРИКС Plus/Outreach. Мотото е: „БРИКС и глобалният юг: Изграждане на по-добър свят заедно“.
„Този формат на комуникация е много важен“, отбеляза Путин, „Той предоставя добра възможност за съществено обсъждане на актуални въпроси на взаимноизгодното сътрудничество с онези страни, които до голяма степен споделят подходите на петорката, тоест са наши съмишленици”.
Путин предвижда да проведе поне двадесет двустранни срещи. По-специално с президента на Китай Си Дзинпин, премиера на Индия Нарендра Моди и президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Предстои подписването на "историческо споразумение" за стратегическо партньорство с Иран.
Работата в Казан ще продължи и след срещата: на 27-28 октомври там ще се проведе среща на ръководителите на статистическите служби на страните от БРИКС. Ръководителите на други ресорни министерства вече се срещнаха през есента в Татарстан и в Москва.