Отидете към основна версия

992 7

Разследване за изчезнали деца спечели наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“

  • свобода на медиите-
  • свобода на словото-
  • дафне каруана галиция-
  • дафне галиция-
  • награда-
  • журналистика-
  • ес-
  • ек-
  • деца-
  • разследване

Дафне Галиция бе малтийска журналистка и антикорупционен активист, която разобличаваше корупцията. След тормоз и заплахи тя бе убита при експлозия на 16 октомври 2017 г.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Разследването „Изгубени в Европа” спечели наградата за журналистика „Дафне Каруана Галиция“ за 2024 г. заради разкритията във връзка с изчезването на над 50 000 непридружени деца мигранти, съобщиха от пресслужбата на ЕП.

Разследването, проведено от медии от Германия, Италия, Гърция, Нидерландия, Белгия, Ирландия и Обединеното кралство, разкри, че най-малко 51 433 непридружени деца мигранти са изчезнали след пристигането си в европейските държави между 2021 и 2023 г.

Роберта Мецола, председател на Европейския парламент, Пина Пичерно, заместник-председател, отговарящ за наградата, и представители на независимото общоевропейско жури за наградата участваха в церемонията по награждаването, проведена в пресцентъра „Дафне Каруана Галиция“ на Европейския парламент в Страсбург.

Роберта Мецола заяви: „Делото на Дафне Каруана Галиция остава живо чрез работата на журналистите, които са избрали истината за своя житейска кауза и не позволяват гласът им да бъде заглушен. Тяхната борба за справедливост надделява над заплахите, които целят да им попречат да изпълнят мисията си. Свободата на словото не подлежи на договаряне. Седем години след убийството на Дафне продължаваме да почитаме паметта ѝ с награда, която ни напомня за дългогодишния ангажимент на Парламента към тези основни ценности“.

Между 3 май и 31 юли 2024 г. стотици журналисти от 27-те държави от ЕС представиха свои материали за участие в конкурса. Преди да бъде избран победителят, тринадесет от 318-те подадени кандидатури бяха избрани за финалисти от журито.

Повече за награденото разследване

„Изгубени в Европа“ разкрива потресаващи факти: от 2021 г. насам средно 47 деца изчезват всеки ден след пристигането си в Европа.

Данни, събрани от „Изгубени в Европа” от 31 европейски страни, включително Австрия, Германия и Италия, свидетелстват за изчезването на десетки хиляди деца мигранти.

Продължилото месеци разследване показва, че броят на изчезналите деца мигранти може да е още по-голям, тъй като непоследователно водената документация и липсата на данни от някои държави представляват значителни пропуски в отчитането.

Това най-ново разследване се основава на изследването „Изгубени в Европа“ от 2021 г., което разкри, че над 18 000 деца мигранти са изчезнали в Европа между 2018 г. и 2020 г.

Както отбелязва генералният секретар на европейската организация „Изчезнали деца в Европа“ Ахие Йевен, констатациите вероятно са само „върхът на айсберга“, тъй като броят на изчезналите деца мигранти в Европа продължава да нараства с тревожни темпове. Опасенията на мнозина са, че те ще станат жертви на трафик на хора и съвременно робство.

Медийните партньори в това разследване са De Standaard, (Белгия), Small Stream Media (Нидерландия), RBB (Германия), Knack (Белгия), ANSA (Италия), Domani (Италия), CNN (Обединеното кралство/САЩ), VRT (Белгия), Εfimerida ton Syntakton (Гърция), The Journal (Ирландия), Tagesschau (Германия) и NRC (Нидерландия).

Информация за наградата

Наградата „Дафне Каруана Галиция“ беше учредена с решение на Бюрото на Европейския парламент през декември 2019 г. в знак на почит към малтийската разследваща журналистка, блогър и борец с корупцията, която беше убита при нападение с кола бомба през 2017 г.

Наградата се връчва всяка година в деня на годишнината от убийството на Дафне Каруана Галиция за изключителни журналистически постижения, които насърчават или защитават основните принципи и ценности на Европейския съюз като човешко достойнство, свобода, демокрация, равенство, върховенство на закона и права на човека.

Професионални журналисти и журналистически екипи от всякаква националност могат да представят свои задълбочени материали, публикувани или излъчени от медии в една от 27-те държави членки на Европейския съюз. Целта на наградата е да се подкрепи и подчертае значението на професионалната журналистика за гарантирането на свободата, равенството и възможностите за развитие.

Независимото жури се състои от представители на медиите и гражданското общество от 27-те държави членки на ЕС и представител на Международната федерация на журналистите.

Наградата и паричното възнаграждение в размер на 20 000 евро свидетелстват за подкрепата на Европейския парламент за разследващата журналистика и свободните медии.

Досегашни носители на наградата

2021 г. – „Проектът Пегас“, координиран от Забранени истории

2022 г. – Документалният филм „Централноафриканската република под руско влияние“ на Клемент Ди Рома и Карол Валаде (ARTE/France24/Le Monde)

2023 г. – Съвместно разследване на крушението с мигрантския кораб „Пилос“ (Solomon, в сътрудничество с Forensis, StrgF/ARD и The Guardian)

Коя е Дафне Каруана Галиция?

Дафне Каруана Галиция бе малтийска журналистка, блогър и антикорупционен активист, която разобличаваше корупцията, прането на пари, организираната престъпност, продажбата на гражданство и връзките на малтийското правителство с т.нар. Панамски документи. След тормоз и заплахи тя бе убита при експлозия на кола бомба на 16 октомври 2017 г. Възмущението от действията на властите по разследването на убийството ѝ в крайна сметка доведе до оставката на министър-председателя Джоузеф Мускат. Евродепутатите отправиха сериозни критики във връзка с пропуските в разследването и през декември 2019 г. призоваха Европейската комисия да предприеме действия.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.

Свързани новини