Отидете към основна версия

791 32

Европа може да удвои разходите си за отбрана заради руската агресия и намаляваща подкрепа от САЩ

  • украйна-
  • европа-
  • отбрана-
  • руска агресия-
  • сащ-
  • разходи

Възможно е европейските държави да се наложи да удвоят отбранителните си разходи, за да се справят с новите заплахи

Снимка: БГНЕС

Ключови европейски държави може да се наложи да удвоят разходите си за отбрана, за да посрещнат предизвикателството на руската агресия в Украйна, както и възможността за по-малка американска подкрепа при президентството на Доналд Тръмп, пише Bloomberg, цитирано от Фокус.

Най-големите европейски държави, които членуват в НАТО, може да се наложи да увеличат военните си разходи с до 340 милиарда долара годишно, като нараснат до общо 720 милиарда щатски долара, пишат анализаторите от Bloomberg Intelligence, ръководени от Джордж Фъргюсън.

По време на предизборната си кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще редуцира отношенията на Америка с Европа в областта на сигурността, а по време на среща на върха на Алианса през първия си мандат заплаши, че ще напусне военния съюз, ако съюзниците не увеличат разходите си.

„Руската агресия вече стимулира увеличаването на разходите за отбрана в Европа“, отбелязва Фъргюсън. „Въпреки това, може да се наложи те да се увеличат, за да се подкрепи Украйна, да се противодейства на широко агресивната регионална позиция на Москва и да се отговори на задълбочаващата се стратегическа конкуренция с Китай“.

Бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги предупреди, че Европейският съюз ще изпадне в „бавна агония“, ако държавите членки не предприемат бързи действия за повишаване на производителността в региона чрез допълнителни инвестиции. Той изтъкна, че Европа ще трябва да разшири отбранителния индустриален капацитет, за да гарантира, че основните ценности на региона няма да изчезнат.

Според експертите Европа спешно се нуждае от танкове, артилерийски установки и бойни машини на пехотата за своите сухопътни сили, както и от поддържащи самолети за зареждане на гориво във въздуха, товарни самолети и самолети за борба с подводници.

Сред компаниите, които вероятно ще се възползват от увеличаващите се разходи, са Leonardo, Airbus, BAE Systems и Rolls Royce Holdings.

След десетилетия на недостатъчни инвестиции след края на Студената война, превъоръжаването от такъв мащаб може да отнеме на континента повече от 10 години. Изоставането на фирмите в изпълнението на поръчките нараства, а веригите на доставки в областта на военната авиация и отбраната вече са претоварени.

По-малката отбранителна индустриална база на региона вероятно няма да може да достави всичко необходимо в краткосрочен и средносрочен план.

„На европейците може да им се наложи да преосмислят някои от приоритетите на разходите си, тъй като много от бюджетите им вече са под въпрос, но размерът на заплахата е такъв, че те не могат да я пренебрегнат“, допълва Фъргюсън.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 16 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: