Отидете към основна версия

2 577 33

Кризата във Франция е предупредителен знак за Белгия

  • франция-
  • белгия-
  • ес-
  • криза-
  • икономика-
  • мишел барние-
  • барт де вевер-
  • еманюел макрон-
  • дефицит

Франция трябва спешно да намали бюджетния си дефицит, който е един от най-високите в Европа

Снимка: БГНЕС/ EPA

Френският министър-председател Мишел Барние подаде оставката на правителството си пред президента Еманюел Макрон днес, след като снощи загуби вота на недоверие в парламента. С нарастващ бюджетен дефицит и без правителство, изпадналата в криза Франция е предупреждение за мандатоносителя в Белгия Барт де Вевер, ако преговорите за правителство в страната се провалят, отбелязва в свой анализ белгийската новинарска агенция Белга, предаде БТА.

Френското правителство бе свалено, след като парламентът му гласува вот на недоверие. Правителството на Барние планираше да прокара бюджет, който включваше намаляване на дефицита с 60 милиарда евро, без да е събрал подкрепа в парламента. Никой не знае накъде ще тръгне страната. Франция трябва спешно да намали бюджетния си дефицит, който е един от най-високите в Европа. Но тъй като новите парламентарни избори ще се проведат едва през юли и никоя група не е достатъчно голяма, за да сформира мнозинство, френското правителство е изпаднало в задънена улица, отбелязва Белга.

Бюджетната криза във Франция е предупреждение за мандатоносителя в Белгия и лидер на Нов фламандски алианс Барт де Вевер. Той се надяваше бързо да състави правителство с още четири формации - "Напред", Християндемократи и фламандци, Реформаторско движение и Демократично-хуманистичен център, за да се справи с бюджетния дефицит на Белгия, но повече от половин година след изборите в страната все още няма сформирана коалиция.

Както във Франция, партиите в Белгия също са разделени по въпроса как да се справят с белгийския бюджет. Нов фламандски алианс иска да приложи широкообхватни мерки за икономии, докато "Напред" иска да увеличи покупателната способност и инвестициите в здравеопазването.

Белгия вече пропусна крайния срок на ЕС за представяне на бюджетни предложения. Европейската комисия даде на страната срок до края на годината, но дори този срок трудно ще бъде спазен, тъй като преговорите за бюджета често отнемат седмици, ако не и месеци.

Въпросът е какво ще направи Европейската комисия със страните, които пропуснат крайния срок. ЕК заплашва със санкции, като например бюджетно наблюдение и глоби за страните, които не успеят да намалят бюджетните си дефицити. Налагането на санкции на Франция би подсилило настроенията срещу ЕС, но ако не го направи, това би подкопало доверието в Комисията. Във всеки случай белгиецът Де Вевер трябва да гарантира, че ще представи предложение за бюджет, което да е приемливо за всичките пет партии, тъй като това е единственото работещо мнозинство. В противен случай Белгия рискува да изпадне в криза, подобно на Франция.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: