Отидете към основна версия

1 154 20

Мая Санду пристигна в Румъния, за да подкрепи Елена Ласкони за президент преди втория тур

  • мая санду-
  • молдова-
  • президент-
  • избори-
  • румъния

Преди това президентът на Молдова уволни енергийния министър заради кризата в сектора

Президентът на Република Молдова Мая Санду пристигна снощи в Румъния, за да подкрепи кандидатката за президент на “Съюз за спасение на Румъния” Елена Ласкони, съобщиха от щаба на Ласкони в информация, предаде БТА.

“Ще гласувам за нея, защото е искрена и чувствам, че обича Румъния", е заявила Мая Санду. Тя записа и видеопослание, което беше публикувано на официалния профил на Елена Ласкони в социалната мрежа "Фейсбук".

„Най-опасно за един народ е, когато е обхванат от страх и вражда. Разбирам, че много от нас са загрижени и търсят лидер с характер, който да ни обедини. Мисля, че г-жа Ласкони може да бъде онзи смел лидер с любов към румънците, който ще обедини и ще държи Румъния на правия път. Знам, че Елена Ласкони няма да се откаже от отношенията с Република Молдова, а ще продължи това, което започнахме заедно. Имаме да правим много красиви проекти. Нашата обща съдба е свободният свят – просперитетът, стабилността и развитието, които членството в Европейския съюз носи”, отбелязва Санду.

В Република Молдова над 56 процента от хората са гласували за Елена Ласкони на първия тур на президентските избори, отбелязва Диджи24. Медията съобщава, че френският президент Еманюел Макрон също е разговарял с Елена Ласкони и я е подкрепил. Вчера кандидатката за президент на “Съюз за спасение на Румъния” проведе телефонен разговор и с колежката си от Грузия Саломе Зурабишвили. Двете са се съгласили да се борят заедно с руската пропаганда заедно и с Република Молдова, съобщават още от щаба на Ласкони.

Междувременно снощи Санду уволни министъра на енергетиката Виктор Парликов, а премиерът призова други двама високопоставени служители в областта на енергетиката да подадат оставка, защото не са успели да се справят с енергийната криза в бившата съветска република, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Премиерът Дорин Речан също така заяви, че ще поиска от парламента да въведе извънредно положение в енергийния сектор.

Украйна многократно е заявявала, че няма да удължи споразумението си за транзит на газ с Русия след изтичането му на 31 декември, което повишава риска от спиране на руския газ за няколко източноевропейски страни, включително Молдова.

Подкрепяният от Москва сепаратистки регион Приднестровие в Молдова е особено зависим от руския газ.

„Оставките са първият етап от коригирането на кризисната ситуация. Имах пълно доверие на министър Парликов. Но той не осигури покупките на газ“, заяви Речан на пресконференция.

Парликов, който миналата седмица проведе разговори за газовите доставки в Русия с ръководителя на газовия гигант „Газпром“, заяви, че е знаел, че позицията му е временна и че ръководи министерството, „докато ми се гласува доверие“.

На пресконференция той каза, че значението на природния газ за Молдова се надценява в сравнение с електричеството, но обясни, че „не иска да прави скандал“ от уволнението си.

„Аз не съм жертва. Сега ще имам много свободно време, докато другите ще бъдат подложени на стрес“, добави той.

Речан също така призова за оставката на ръководителя на държавната енергийна компания „Енергоком“ Виктор Бънзар и на управителя на „Молдовагаз“ Сергиу Тофилат за това, че не са успели да купят и да съхранят достатъчно количество газ на изгодни цени.

Правителството планира да поиска от парламента да въведе превантивно извънредно положение от 16 декември, добави той.

„Извънредното положение в енергетиката е необходимо, за да се управляват рисковете от прекъсване на енергийните доставки поне частично, както и да се позволи на правителството да предприеме определени действия, включително ограничаване на износа на енергия“, каза Речан, позовавайки се на несигурността по отношение на доставките на газ.

Молдова вече на няколко пъти е казвала, че прекъсването на доставките на газ през Украйна е „много реалистичен“ сценарий и че ако Киев спре този транзит, газът може да се доставя по газопровода „Турски поток“ до Турция, а след това през България и Румъния до Молдова.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 18 гласа.

Свързани новини