Отидете към основна версия

12 763 122

Лавров: Не искаме да унищожим братята украинци, но Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие ще бъдат част от Русия ВИДЕО

  • сергей лавров-
  • украйна-
  • русия-
  • тъкър карлсън

Не желаем НАТО пред портата ни. Не ние започнахме тази война, каза руският външен министър пред американския журналист Тъкър Карлсън

Руският външен министър Сергей Лавров заяви в интервю за американския журналист Тъкър Карлсън, че конфликтът в Украйна може да бъде решен по мирен път само ако Киев откаже да се присъедини към НАТО, затвори западните военни бази в страната и отмени ученията с участието на чужди военни.

„Без НАТО. Никакви военни бази, военни учения на украинска земя с участието на чужди войски“, каза Лавров, отбелязвайки, че сега ще трябва да се приемат нови реалности, основната от които е включването в състава на Русия на Донецката и Луганската република, Херсонска и Запорожка област.

Русия няма да се примири с факта, че украинското законодателство забранява руския език и култура, руските медии и Украинската православна църква, каза той.

"Това е нарушение на задълженията на Украйна по Хартата на ООН. Трябва да се направи нещо по въпроса".

Лавров отбеляза, че от началото на "русофобската законодателна офанзива“ през 2017 г. Западът мълчи.

Според ръководителя на руското външно министерство позицията на Русия е ясна: тя е „на прага“ ни НАТО не трябва да го има. Той подчерта и възстановяването на правата на руснаците.

Лавров подчерта казаното от руския президент Владимир Путин за целта на специалната военна операция. „Това е справедливо и напълно в съответствие с Устава на ООН. На първо място, езиковите и религиозните права, правата на националните малцинства. Това е в пълно съответствие с принципите на ОССЕ“, отбеляза министърът.

"Ние нямаме намерение да унищожим братския украински народ. Не ние започнахме тази война", продължи Лавров.

Той заяви, че в продължение на много години Москва е предупреждавала, че подходът на НАТО към руските граници ще създаде проблем, а руският президент Владимир Путин от години обяснява това на международни платформи на тези, които мечтаят за „края на историята“ и собственото си господство.

"Когато в Украйна беше извършен държавен преврат, САЩ не криеха, че стоят зад него", каза Лавров. И посочи, че има запис на разговор между тогавашния заместник държавен секретар Виктория Нуланд и посланика на Съединените щати в Киев Джефри Паят, по време на който "те обсъждат хората, които ще бъдат включени в новото правителство" след преврата.

„Беше обявена цифрата от 5 милиарда долара, похарчени за Украйна след получаването на независимост като гаранция, че всичко ще бъде така, както искат американците“, заключи министърът.

Той посочи, че украинският конфликт трябва да се реши на базата на Устава на ООН, но "в неговата цялост".

Лавров изтъкна, че „в документа се посочва, че всички страни трябва да зачитат равенството на държавите и правото на нациите на самоопределение“.

„Западняците споменават и резолюциите на Общото събрание на ООН, разбира се, имат предвид приетите от тях след началото на специалната военна операция, които осъждат Русия и съдържат призиви Русия да се „изтегли“ от територията на Украйна към границите от 1991 г. “, уточни министърът

Според Лавров е безполезно да се спори, че "хората, дошли на власт в резултат на преврата" през февруари 2014 г., са представлявали жителите на Крим или Източна и Южна Украйна.

Според министъра, "ако не беше превратът и ако споразумението, постигнато между тогавашния украински президент Виктор Янукович и опозицията, беше изпълнено, Украйна все още щеше да е обединена и Крим щеше да бъде част от нея“. „Очевидно е, че те не изпълниха това споразумение“, отбеляза той.

Министърът посочи, че споразумението предвиждало създаването на правителство на националното единство и провеждането на предсрочни избори, които Янукович би загубил.

"Всички знаеха това. Но те бяха нетърпеливи и на следващата сутрин окупираха правителствените сгради", спомня си той. "Те отидоха на Майдана и обявиха, че са създали "правителство на победителите“. Как хората, които според тях са били победени, ще уважават властите в Киев?

Русия не смята, че решаването на украинската криза е отговорност само на Москва и Вашингтон, продължи Лавров.

Москва е готова за всяко развитие на събитията около Украйна, но предпочита мирно уреждане, като се вземат предвид интересите на сигурността на Руската федерация, каза той.

"Мнението на Запада, че червените линии на Русия може би се движат, е много сериозна грешка.
Русия не иска ядрена война със САЩ и прави всичко, за да я предотврати. Ракетният удар с "Орешник" показа, че Руската федерация е готова да използва всякакви средства, за да попречи на Запада да постигне нейното „стратегическо поражение“. Русия е готова да изпрати допълнителни послания, ако Западът не направи необходимите изводи след използването на системата "Орешник", заяви Лавров.

Министърът отбеляза, че не е виждал държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън от дълго време. Последният път, каза той, беше в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Рим през 2021 г.

„Надявам се, че няма да ми се разсърди, че разкривам тази информация“, добави шефът на руското външно министерство. „В залата присъстваха много хора. Блинкън заговори за "деескалация". Отвърнах му, че Руската федерация „не желае ескалация, а САЩ искат да нанесат „стратегическо поражение“ на Русия“. „Той отговори, че това не е „стратегическо поражение“ в световен мащаб, а само в Украйна“, уточни ръководителят на руското дипломатическо ведомство.

Изявленията на някои служители на НАТО за възможността за превантивни удари срещу Русия будят тревога, продължи Лавров.

„Някои служители на Пентагона и на други организации, включително НАТО, през последните дни започнаха да говорят, че блокът е отбранителен съюз, но понякога, казват те, можете да ударите първи, защото най-добрата защита е атаката. Представител от стратегическото командване на Министерството на отбраната на САЩ - контраадмирал Т. Бюканън, заяви, че допуска възможността за размяна на ограничени ядрени удари“, каза Лавров.

„Подобни заплахи са причина за безпокойство“, посочи ръководителят на руското дипломатическо ведомство.

„За работата на администрацията на Тръмп ще съдим по конкретни стъпки, очевидно екипът на Джо Байдън би искал да остави точно такова наследство на новия президент“, каза Лавров.

"Русия би искала нормални отношения със Съединените щати и не вижда причина страните да не си сътрудничат. Тръмп е силен и приятелски, но не и проруски настроен.

"Топката е в полето на Доналд Тръмп. Ние уважаваме всеки избор, направен от хората по време на гласуването“, каза Лавров. Той също така подчерта, че Русия е и винаги е била отворена за контакти с настоящата администрация. Ръководителят на руското външно министерство добави, че всичко ще стане ясно, когато Доналд Тръмп встъпи в длъжност.

Министърът подчерта, че Москва никога не е прекъсвала своите контакти и връзки в областта на търговията, икономиката, сигурността и други области.​​​​

Той също така добави, че сегашната ситуация напомня на онова, което президентът Барак Обама причинил на Доналд Тръмп.

Министърът припомни, че в края на декември 2016 г. Обама изгони руски дипломати: 120 души заедно с членове на семействата им. Министърът отбеляза, че Обама е направил това умишлено и поискал дипломатите да заминат в ден, когато няма директен полет до Москва от Вашингтон. И те трябвало да пътуват до Ню Йорк с автобуси с целия си багаж и деца.

В същото време Обама обявил конфискацията на руска дипломатическа собственост, припомни руският външен министър. Лавров каза, че все още не е възможно да се провери състоянието на руската собственост, отбелязвайки, че сградите са дипломатически. Той добави, че американците никога не са допускали проверка на имуществото, въпреки всички съществуващи конвенции. Министърът отбеляза още, че американците твърдят, че дипломатическият имунитет вече не важи за тези сгради и определи това като едностранно решение, което не е подкрепено от международно право.

Според министъра този епизод на експулсиране и конфискация на имущество не е създал обещаваща почва за започване на отношения с администрацията на Тръмп. „Вярвам, че те (администрацията на Байдън) мислят същото“, каза ръководителят на руската дипломация.

"Стабилизирането на ситуацията в Сирия не е лесно, това е сложна игра с много участници", каза Лавров.
Руската федерация ще обсъди с партньорите си въпроса за блокиране на каналите за финансиране и въоръжаване на терористи в Сирия.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 129 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания