Новото командване на НАТО, базирано в германския град Висбаден, започна работа по координацията на западната военна помощ за Украйна. Това заяви днес генералният секретар на алианса Марк Рюте, цитиран от Ройтерс и БТА.
Според Ройтерс, дейността на командването се разглежда като предпазна мярка срещу евентуалните последствия от скептично настроения спрямо НАТО новоизбран президент на САЩ Доналд Тръмп, чийто мандат започва през януари.
„Командването на НАТО във Висбаден за подпомагане на сигурността и обучение на Украйна вече се е заело с работа“, заяви Рюте пред репортери в централата на НАТО в Брюксел.
Тръмп, който ще встъпи в длъжност като президент през януари, многократно е изразявал желание да сложи бързо край на войната в Украйна, но не е уточнявал конкретен план за постигането на това. Той също така критикува обема на американската финансова и военна подкрепа за Украйна, отбелязва Ройтерс.
Щабът на новата мисия, наречена „Подпомагане на сигурността и обучение за Украйна на НАТО“, е разположен в американската база "Клей баракс" във Висбаден.
Досега координацията на помощта за Украйна се осъществяваше от ръководената от САЩ коалиция "Рамщайн" - мрежа от около 50 държави, кръстена на американската военновъздушна база в Германия. Докато "Рамщайн" ще продължи да функционира като политически форум, новата мисия на НАТО ще поеме военното изпълнение на взетите от коалицията решения.
Дипломати обаче предупреждават, че ефективността на мисията може да бъде ограничена, ако администрацията на Тръмп реши да намали американската подкрепа за Украйна. САЩ продължават да играят ключова роля в алианса, предоставяйки по-голямата част от въоръжението и финансите за Киев.
Новата мисия на НАТО ще разполага с около 700 служители, включително военнослужещи в основния щаб на НАТО в Белгия и в логистични центрове в Полша и Румъния.
Междувременно Русия разкритикува увеличаването на западната военна помощ за Украйна, заявявайки, че това засилва риска от ескалация на войната.