Отидете към основна версия

2 130 66

Защо християните в Сирия се страхуват

  • сирия-
  • башар асад-
  • християни-
  • война-
  • дамаск-
  • религия-
  • друзи-
  • хаят тахрир аш шам-
  • ислямисти

Християни, мюсюлмани, друзи - в Сирия живеят хора от много религии. Преди Коледа обаче много християни се страхуват за сигурността си след завземането на властта от ислямистите.

Снимка: БГНЕС/ EPA

За предколедната служба в католическата църква „Света Тереза" в центъра на Дамаск са се събрали едва десетина души, които се молят. „Мили Боже, избави ни от злото", казват те в молитвите си, които тези дни са особено интензивни. Тъй като много християни в Сирия се чувстват несигурно и не знаят какво ще означава за тях падането на дългогодишния диктатор, се казва в репортаж на германската обществена медия АРД. Тъй като новите управляващи в страната са ислямисти. Руваида, която е сред богомолците, споделя грижите си: „Всички са разтревожени, всички. Промените наоколо, в общността, се забелязват. Не знаем какво още ще се случи".

„Опитваме се да запазим нормалността"

Преди идването на военизираните ислямисти и брадатите въоръжени бунтовници християните, мюсюлманите и другите малцинства живееха мирно съвместно, подчертава Руваида. Но дали това ще бъде възможно и при новата власт?

Коледа тази година е напълно различна, казва жената пред германското издание. „Подготвяме всичко, украсяваме елхата, слагаме яслата, печем курабийки. Опитваме се да запазим нормалността доколкото е възможно. И се надяваме въпреки промените да можем да продължим да ходим в нашата църква - тъй като тя е нашият втори дом. Ако ни я вземат, ще ни вземат всичко."

Дали християните се страхуват от новите управляващи? Махер, който също е дошъл в църквата, мисли точно така. Не иска да говори пред германската медия, а само потвърждава, че много се страхува от преследване.

Страх от новите управляващи

Макар командирът на групировката „Хаят Тахрир аш Шам" (ХТШ) Ахмед аш Шараа, известен с прозвището си Ал Джолани, да уверява, че към малцинствата в Сирия ще бъде проявено уважение, много християни не вярват на думите му. Защото той еднозначно е ислямист, бил е част от сирийското крило на Ал Кайда, имал е връзки с „Ислямска държава".

„Вече се страхувам", казва пред АРД сирийката Мирна. „Не се ли казва, че неверниците трябва да бъдат избити? Значи имат предвид нас, християните. И проливането на нашата кръв изглежда е разрешено?".

Мирна, която има две деца, се моли най-вече за тях. Тя вече не вижда бъдещето им в Сирия. „Не бих искала децата ми да живеят в тази атмосфера. Бих искала те да могат да бъдат самите себе си, без някой да контролира мислите и мнението им", обяснява Мирна пред германското издание.

Коледа без тържество

Пасторът на общината Джамил Калдани казва, че по Коледа в Дамаск винаги е имало празненства по площадите. Но тази година всичко е различно. „Цари неизвестност. Казаха ни, че църковните камбани могат да подразнят някои мюсюлмани и ни помолиха да не са толкова шумни. В този момент страхът започна да обхваща сърцата ни", заявява той. Според него ХТШ и другите милиции няма да гарантират сигурността на християните. „Затова тази година ще има само молитви - нищо празнично, никакви камбани."

Пасторът не крие загрижеността си - той е недоверчив спрямо новите управляващи в Сирия. Дори много християни да се радват, че Асад го няма - до момента в Дамаск мирното съвместно съществуване на религиите беше факт, подчертава пасторът. Съседите мюсюлмани уважавали празничните тържества за Коледа и дори участвали в тях. „Не бих искал те да дойдат и да кажат - махнете кръстовете от църквите, само защото сега са по-силни. Те трябва да разберат, че Сирия е страна, в която християните и мюсюлманите живеят заедно", споделя пасторът пред АРД.

Надежда за мирна Коледа

Калдани си спомня, че Коледа дори е била отбелязвана заедно. „За мюсюлманите Исус е пророк. За нас е Господ. Да се разберем, че е пример. Заради това празниците се отбелязваха заедно. Мюсюлманите участваха в процесиите и се снимаха край нашата коледна украса. Но аз се опасявам, че това може да се промени. Тази Коледа молитвите ни са за това - мюсюлманите да разберат, че сме значителна част от обществото."

Като християнин пасторът е изпълнен с надежда: вероятно е това, което сега се случва в Сирия, да има по-дълбок смисъл. „Коледа е послание на надеждата. Когато Исус е роден в яслата, е бил бежанец. Място за него и за неговите родители не е имало. Цяла Сирия от години е в бягство. Вероятно тази година ще преживеем по-различна Коледа - ние, християните, като един вид бежанци. Това, че Асад падна точно преди Коледа, вероятно е било за Сирия като възкресение преди празника. Това би могло да бъде ново раждане за цяла Сирия", надява се Калдани. Неговото желание, както и желанието на християните, живеещи в Сирия, е Коледа да бъде мирна.

Автор: Анна Осиус (АРД)

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания