Отидете към основна версия

537 7

Преговорите между Израел и Хамас напредват, но разногласията около прекратяването на огъня остават

  • израел-
  • газа-
  • преговори-
  • хамас-
  • разногласия-
  • прекратяване на огъня

Продължителността на прекратяването на огъня се е оказала основна пречка в предишни кръгове на преговорите

Снимка: БГНЕС

Различията между Израел и „Хамас“ относно евентуално прекратяване на огъня в Газа са намалели, въпреки че остава значителен напредък в решаването на основни въпроси, посочиха израелски и палестински източници. Това се случва след ново предложение от посредниците Египет, Катар и Съединените щати, което набира подкрепа този месец, макар че все още няма пробив в преговорите, предава „Ройтерс“ и News.bg.

Според палестински представител, запознат с хода на преговорите, въпреки разрешаването на някои спорове, все още има неясноти по въпросите за самоличността на палестинските затворници, които ще бъдат освободени от Израел, както и за разположението на израелските войски в Газа.

Тези коментари съвпадат с думите на израелския министър на диаспората Амихай Чикли, който подчерта, че тези въпроси все още се договарят. Въпреки това той отбеляза, че страните са много по-близо до споразумение, отколкото бяха през последните месеци.

„Това прекратяване на огъня може да продължи от шест месеца до десет години, в зависимост от обстановката на място“, коментира Чикли пред израелското радио Кан. Според него много ще зависи от това кои сили ще имат контрол върху Газа, след като бойните действия приключат.

Продължителността на прекратяването на огъня се е оказала основна пречка в предишни кръгове на преговорите. „Хамас“ иска изцяло прекратяване на войната, докато Израел настоява първо да се прекрати управлението на „Хамас“ в Газа.

„Въпросът за окончателното прекратяване на войната все още не е решен“, потвърдиха палестински източници.

Израелският министър Зеев Елкин заяви, че усилията са насочени към намирането на обща рамка, която да реши този въпрос в рамките на втория етап от споразумението за прекратяване на огъня.

Чикли обясни, че първият етап ще бъде хуманитарен и ще продължи 42 дни, като включва освободенето на заложници.

Войната започва на 7 октомври 2023 г., когато „Хамас“ атакува Южна Израел, като убива 1200 души и взема 251 души за заложници, според израелските власти.

От тогава израелската военна операция срещу „Хамас“ в Газа е убила повече от 45 200 палестинци, според палестински здравни служби. Много от 2,3 милиона души в Газа са разселени, а голяма част от региона е разрушена.

На 23 декември израелски удари убиха поне 11 палестинци, съобщиха местни медии.

Една от малкото функциониращи болници в Газа, разположена на север, потърси спешна помощ, след като бе ударена от израелски огън.

„Изправени сме пред ежедневна заплаха“, сподели Хусам Абу Сафия, директор на болница „Камал Адуан“. „Бомбардировките идват отвсякъде и засягат сградата, отделите и персонала.“

Израелската армия не коментира конкретния случай, но в неделя заяви, че предоставя храна и гориво на болницата, както и че помага за евакуацията на пациенти и персонал в по-безопасни райони.

Палестинците обвиняват Израел, че цели да обезлюди северна Газа и да създаде буферна зона, но Израел отрича тези обвинения.

Израел заявява, че операцията в три района на северната част на Газа – Бейт Лахия, Бейт Ханун и Джабалия – е насочена срещу бойците на „Хамас“.

Междувременно, в понеделник, Том Флетчър, ръководител на хуманитарната помощ на ООН, обяви, че усилията за доставяне на хуманитарна помощ в Северна Газа са сериозно затруднени от израелските военни действия.

„Северна Газа е под почти пълна обсада повече от два месеца“, посочи той. „Южна Газа е изключително пренаселена, което води до катастрофални условия за живот и изключително повишени хуманитарни нужди, още повече с приближаването на зимата.“

Поставете оценка:
Оценка 1 от 2 гласа.

Свързани новини