Икономиката на Унгария е в дълбока криза - през 2023 година страната изпадна в рецесия, а миналата година бе в стагнация. А това не е характерно за тази страна, която от политическите промени насам е свикнала с динамичния растеж, отбелязва в свой анализ "Ди Велт". Икономическото наваксване, което трябваше да доближи Унгария до благосъстоятелните западни държави, буксува. Сега се вижда, че силната държава на Орбан и неговият авторитарен политически стил са донесли икономически успехи на страната през последните години, но в дългосрочен план застрашават икономическото развитие.
От какво страда унгарската икономика?
Преди свръхниските лихви, големите чуждестранни инвестиции и милиардите от европейските фондове успяваха да прикриват структурните дефицити на страната, но днес слабостите излизат все по-ясно наяве, както подчертава "Ди Велт".
Сега икономиката на Унгария страда най-вече от това, че поради липсата на сигурност компаниите инвестират по-малко. В последно време инвестициите са спаднали с 11 процента. По време на управлението на Виктор Орбан малките и средните предприятия свикнаха държавата да ги подкрепя - затова сега изчакват и се надяват на нови подпомагащи програми и изгодни кредити, както в годините преди пандемията.
"За съжаление правителството играе прекомерна роля в унгарската икономика", казва икономистът Давид Немет, цитиран от "Ди Велт". "То е много по-доминантно, отколкото в повечето държави от ЕС."
Засега обаче подкрепата, идваща от правителството, отпада, тъй като то трябва да пести. Лихвите са нараснали рязко, а Централната банка, която трябва да стабилизира унгарската валута, почти няма възможност да облекчи ситуацията. Към това се добавя слабостта на централни експортни пазари като германския, както и слабостта на автомобилната промишленост. През последните години чуждите инвестиции бяха насочени най-вече към автомобилния бранш, но кризата в сектора дава своето отражение. А тежката ситуация в засегнатата експортна индустрия тежи на икономиката двойно: промишленото производство е спаднало, а засегнатите фирми не инвестират.
Данъчната политика усложнява ситуацията
И потребителите, и компаниите страдат и заради данъчната политика на Орбан, пише още "Ди Велт". От 2010 година насам бяха въведени много извънредни данъци върху печалбата, засягащи най-вече чуждестранните компании. Това първоначално бе обявено като временна мярка, но тя отдавна се е превърнала в постоянна - за банките, супермаркетите или енергийните фирми. Германското издание дава и пример - с австрийската верига супермаркети "Spar", за която заради въпросните допълнителни данъци бизнесът в Унгария вече се е превърнал в нерентабилен.
Непредвидимата икономическа политика отблъсква инвеститорите. "Компаниите не могат да планират и да инвестират, ако не знаят дали след шест месеца правителството няма да им наложи някой нов данък", казва икономическият анализаторът Петер Вировач от банковата група ING.
Потребителите също са засегнати - тъй като допълнителните данъци дават отражение върху цените, паралелно с високата инфлация. През последните две години цените на хранителните продукти в Унгария са се увеличили с до 50 процента. А дори нарастващите заплати и по-високото минимално заплащане не могат да компенсира загубата на покупателна способност, което се усеща най-вече от хората с ниски доходи.
Засега подобрение не се задава, прогнозира "Ди Велт". Инфлацията за декември е била изненадващо висока в сравнение с предходната година - 4,6 процента. Предимно слабият форинт е причина за ръст в цените на вносните стоки.
Германското издание припомня, че освен всичко това Брюксел замрази 22,5 милиарда евро от средствата, предвидени за Унгария, тъй като страната нарушава същностни принципи на правовата държава и не полага достатъчно усилия в борбата срещу корупцията. А един милиард от тези средства вече е напълно изгубен. "Ди Велт" изтъква, че тези средства са важни за унгарската икономика - през 2023 година тя е заемала четвърто място като нетен получател на европейски пари, а и Орбан зависи от тях.
"Режимът на Орбан има нужда от тези пари, за да укрепи властта си и да се отблагодари на поддръжниците си", посочва евродепутатът от Зелената партия в Германия Даниел Фройнд. Според него Орбан крепи властта си най-вече благодарение на средствата от ЕС. А след малко повече от година в страната предстоят парламентарни избори.
Икономиката и изборите в Унгария през 2026
Ако икономическият застой продължи, партията на Орбан е застрашена от загуби, прогнозира "Ди Велт". Затова правителството полага усилия да противодейства на това развитие. "Правителството иска да влее малко преди изборите колкото може повече средства в икономиката, за да накара избирателите да мислят, че тя процъфтява", казва Давид Немет. Именно с тази цел са предприети редица мерки, чието отражение предстои да се види едва във втората половина на 2025 - например данъчни облекчения за семействата и субсидирани кредити за малките предприятия. А от първоначално предвидените за замразяване почти 35 милиарда евро, Брюксел все пак освободи 12 милиарда - те трябва да подпомогнат държавните и частните инвестиции. Затова икономистите предполагат, че конюнктурата ще се засили в течение на годината.
Същевременно Орбан се стреми да укрепи позициите си в международен план - най-вече благодарение на близостта си с Доналд Тръмп, отбелязва "Ди Велт". Но дали сметките му ще излязат, ще се разбере в близките месеци, пише германското издание.