Иран представи днес нова балистична ракета с голям обсег, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Ракетата, за която се твърди, че може да достигне 1700 километра, беше представена на церемония в Техеран в присъствието на иранския президент Масуд Пезешкиан. Тя е кръстена „Етемад“, което в превод от фарси означава „доверие“.
Западните страни са обезпокоени от напредъка на иранската програма за балистични ракети и обвиняват Техеран, че дестабилизира Близкия изток. Западните страни се опасяват, че иранският технически капацитет поставя Израел, който е заклет враг на Иран, под негов прицел.
Днес на церемонията иранският президент увери, че развитието на иранските отбранителни и космически технологии цели да гарантира, че нито една страна няма да посмее да действа агресивно срещу иранската територия.
На церемонията бяха представени и три сателита иранско производство – "Навак", който е 34 килограма и е комуникационен спътник, както и подобрени версии на сателитите за кадри "Парс-1" и "Парс-2". Те са използвани за наблюдения, свързани с околната среда, в извънредни ситуации и за урбанизационно управление.
Вчера Иран представи и крилата ракета, наречена "Гадр-380" с обсег от 1000 километра и оборудвана с техника за противодействия на системите, които биха могли да я отклонят от курса й.
Президентът Пезешкиан заяви, че целта на Иран е да засили отбранителните си способности, така че никоя страна да не посмее да атакува иранска територия.
Церемонията се проведе в рамките на Националния ден на аерокосмическата авиация и само няколко дни преди 46-ата годишнина от Ислямската революция на 10 февруари 1979 г.
През последните седмици Иран засили демонстрациите на военна мощ, провеждайки мащабни военни учения и разкривайки нови оръжия и подземни бази.
Иран също така разкри нова подземна военноморска база в южната част на страната, като това е втората подобна база, обявена през последните две седмици.
Тези военни демонстрации идват в момент на засилено напрежение между Иран и Запада, особено след като Доналд Тръмп отново встъпи в длъжност като президент на САЩ на 20 януари.
По време на първия си мандат (2017-2021) Тръмп приложи политиката на "максимален натиск" срещу Иран, излизайки от ядреното споразумение и налагайки тежки санкции.
Въпреки това, докато демонстрира военната си мощ, Техеран също изпраща сигнали, че е готов да поднови преговорите по ядрената си програма, която остава основна точка на напрежение между Иран и Запада в последните десетилетия.