Русия се бори с големи икономически проблеми след почти три години пълномащабна война срещу Украйна. The Telegraph обръща внимание на високите лихви, инфлацията и намаляващите резерви.
Русия е изправена пред нарастващи икономически проблеми след почти три години война в Украйна. Високите лихви и липсата на инвестиции оказват все по-голям натиск върху икономиката, пише Focus.de.
Руският президент Владимир Путин е изнервен от икономическата ситуация. Русия страда от високи лихвени проценти от 21 процента, които ощетяват компаниите. Някои експерти говорят за "бавна смърт" на руската икономика, но други посочват, че тя се е оказала по-стабилна от очакваното.
Според The Telegraph руският Фонд за национално благосъстояние се е свил до едва 38 милиарда долара поради високите военни разходи. Русия може да продължи да печата пари, за да финансира войната, но това допълнително ще подхранва инфлацията. Икономистът Бенджамин Хилгенщок подчертава: „В крайна сметка можете да печатате пари за война, но това е много лоша идея.“
Според прогнозите в Русия ще продължат корпоративните фалити. Сега Русия е изправена пред висок риск от банкова криза. Първоначално икономическата устойчивост на Русия изненада мнозина анализатори, но сега признаците на нестабилност стават все по-очевидни.
Кремъл публично твърди, че федерацията е в стабилно икономическо състояние и дори бележи ръст, но е все по-очевидно, че това е било само временно явление, а не тенденция. Русия изпитва остър недостиг на работна ръка, а огромните военни разходи на практика не носят никаква стойност на икономиката.
Икономисти подчертават, че ролята на САЩ сега е още по-важна, защото западните страни заедно могат да наложат нови тежки икономически санкции на Москва, за да я откажат да води война срещу Украйна. Тръмп вече заплаши Москва с такива санкции, ако откаже да седне на масата за преговори. Повечето експерти са единодушни: руската икономика оцеля след първоначалните западни санкции заради инвазията, но времето на Путин изтича и финансовото състояние на страната се влошава.
Напрежението в страната е толкова голямо, че руският диктатор Владимир Путин започна да оказва натиск върху чиновниците заради „сушата“ в частните инвестиции, съобщава The Telegraph. Отбелязва се, че цената на заемите и лихвените проценти в Русия са се повишили до болезнени нива, което оказва натиск върху местния бизнес.
Икономическите проблеми не могат да не тревожат руските олигарси. Изданието припомня, че ръководителят на „Роснефт“ Игор Сечин и алуминиевият магнат Олег Дерипаска публично критикуваха високите лихви. Още през 2023 г. Дерипаска предупреди, че Русия скоро може да остане без пари. Според The Telegraph други високопоставени руски чиновници също споделят това опасение, пише Faktor.bg.
Инфлацията в Русия се увеличава средно с 9,5% годишно, като веднага след нахлуването в Украйна тя беше 17,8%. Според Бенджамин Хилгенщок, старши икономист в Киевското училище по икономика, Русия преживява "бавна смърт". Въпреки че не е изправена пред непосредствен риск от фалит, руските власти все по-често прибягват до нестандартни мерки, за да задържат икономиката на повърхността.
Хилгенщок също така смята, че новата администрация на САЩ начело с Доналд Тръмп няма да може самостоятелно да сложи край на войната. Той подчертава, че е необходимо затягане на санкциите, за да бъде принудена Русия да преосмисли военните си амбиции. „Ако наистина премахнете част от руската петролна продукция от пазара, мисля, че Русия бързо ще се изправи пред сериозна макроикономическа нестабилност. Но за момента не живеем в такъв свят“, заключава той.