Бившият военен ръководител на босненските сърби генерал Ратко Младич днес представя защитата си пред Трибунала в Хага по обвиненията в геноцид и престъпления срещу човечеството, съобщава Би Би Си.
Ключови дати по делото срещу Младич:
3 юни 2011 г. - започва делото срещу Ратко Младич, той определя обвиненията като „чудовищни“; октомври 2011 г. - Младич е приет в холандска болница, по-късно е установено, че здравословното му състояние не позволява да се яви пред съда;17 май 2012 г. - делото е отложено заради пропуски на прокуратурата;
10 април 2013 г. - Младич е отстранен от съда след като репликира свидетелски показания за Сребреница; 19 май 2014 г. - започва изслушването на защитата. |
Първият свидетел бе бивш сръбски офицер от армията. Помощник-командир Миле Сладоже заяви, че никога не му е било нареждано да стреля по цивилни граждани по време на трифодишната обсада на босненска столица Сараево. По време на обсадата са били убити около 10 000 души, повечето от тях мюсюлмани.
"Всички наши дейности [в Сараево] бяха отбранителни... Имаше ясни заповеди – да стреляме само ако стрелят по нас", заяви Сладоже.
72-годишният Младич е един от най-високопоставените обвиняеми, които се изправят пред Трибунала в Хага във връзка с извършване на военни престъпления.
Генералът отрича 11 обвинения срещу него за деяния, извършени по време на конфликта в Босна и Херцеговина от 1992-1995 г. Едно от тях е за ролята му в клането в Сребреница, където през 1995 г. са убити над 7000 босненски мъже и момчета. Това е най-голямото военно престъпление в съвременната история на Европа след Втората световна война.
Младич нарече трибунала на ООН „сатанински“, а защитата му ще се опита да докаже, че той просто е следвал заповеди. Адвокатите му го описаха като самопровъзгласил се патриот, който е действал в защита на съгражданите си.
Адвокатите на Младич ще се опитат да опровергаят и твърденията на прокуратурата, че клиентът им е провеждал кампания по етническо прочистване в Босна. Очаква се защитата да изтъкне и аргумента, че генералът страда от разстройство на паметта, поради което в момента му е трудно да ралзичава истина от фикция.
Би Би Си съобщава, че макар бившият сръбски генерал да отрича обвиненията, много от оцелелите смятат, че той е един от най-отговорните за тяхното страдание.
На защитата са дадени 270 часа, за да представи доказателствата си – същото време, с което разполагаше и обвинението. Няма ограничения за броя на свидетелите.
Обвиняем за военни престъпления и престъпления срещу човечеството е и бившият лидер на босненските сърби Радован Караджич.