На започналата днес първа сесия новият Европейския парламент избра за нов 2,5-годишен срок германския социалист Мартин Шулц за свой председател, съобщи Би Би Си. Той получи 409 гласа при минимално необходимо мнозинство от 307 гласа от 751-членния ЕП, след като неговият блок на социалистите и социалдемократите по-рано подкрепи кандидатурата на консерватора Жан-Клод Юнкер за председател на Европейската комисия. Сега парламентарната група на ЕНП на Юнкер – най-голямата в Европарламента, подкрепи Шулц за поста.
Сесията на ЕП в Страсбург днес бе открита по традиция с оркестрово изпълнение на „Ода на радостта“ от Бетовен, а евроскептиците сред британските депутати се обърнаха гърбом, докато течеше музиката, приета за химн на ЕС.
В своята реч пред Европарламента Марин Шулц заяви: „Сега в ЕС няма йерархия... Днес ние сме източник на демократична легитимност в Съюза“.
Мартин Шулц беше лявоцентристкия конкурент на Юнкер за оглавяването на Европейската комисия, но след като дясноцентристката ЕНП спечели този вот социалистите издигнаха Шулц за шеф на ЕП.
Той ще бъде на поста през първите две и половина години от мандата на този Европейски парламент. След това от средите на ЕНП ще бъде излъчен негов приемник за следващите две години и половина, каквато е уговорката между двете най-големи политически групи в ЕП.
101 бюлетини са били подадени за кандидата на консерваторите Саяд Карим, а кандидатите на Зелените и крайната левица - Улрике Луначек и Пабло Иглесиас, получиха по 51 гласа. Европейската народна партия и либералите не издигнаха свои кандидати.
Мартин Шулц, който оглавяваше предишния Европарламент през втората половина от мандата му, определи това като най-голямата чест в живота си и посочи сред постиженията си увеличената демократична легитимност на парламента и по-голямата му тежест при формирането на европейските политики. Тримата му конкуренти обаче поставиха под въпрос моралността на споразумението между ЕНП и социалистите.
Саяд Карим от групата на консерваторите подчерта в изявлението си пред пленарната зала, че сделката е била сключена, преди да бъде пусната и една бюлетина, и че този удобен консенсус, постигнат при затворени врати, не е в интерес на гражданите. Подобни съмнения изразиха и другите двама кандидати. Пабло Иглесиас от крайната левица се обяви за Европейски съюз, който служи на хората, а не на лобистите, корпорациите и милионерите, а Улрике Луначек от групата на Зелените поиска край на политиката на икономии и освобождаване на Европа от бедността.
Мартин Шулц реагира на критиките им около сделката за председателското място с думите: “Това, че сме тук заедно и водим истинска дискусия кой да е следващият председател на Европарламента, е едно от най-големите исторически постижения на Европа”, цитира БНР.
Шулц е първият политик, останал на председателския пост в Европейския парламент два последователни мандата от по две години и половина.
Днес и утре ще бъдат избрани и 14 заместник-председатели, 6 от тях се очаква да са от ЕНП, 3-ма от групата на социалистите и по един от 5-те по-малки групи. Сред номинираните няма български представител.
ххх
Лидерът на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев поздрави Мартин Шулц с избирането му за председател на ЕП. В поздравлението си председателят на българските социалисти е изтъкнал факта, че избирането на Шулц е безпрецедентно събитие, защото представлява продължение на председателството му на Европарламента от предходния мандат, съобщиха от пресцентъра на партията. Лидерът на БСП е подчертал и факта, че това е голям успех за ПЕС и признание както за кампанията на Мартин Шулц като водещ кандидат на евросоциалистите за поста председател на ЕП, но и че неговият избор дава шансове на ПЕС при формирането на ЕК да се отстояват евросоциалистическите политики за финансов растеж, трудова заетост и социална справедливост.