Ежедневната консумация на кисело мляко намалява риска от рак на белите дробове. Това сочат резултатите от ново изследване, публикувано в JAMA Oncology - списанието за онкология на Американската медицинска асоциация.
Авторите на изследването от университета Вандербилт в Нашвил, щата Тенеси, отбелязват, че консумацията на кисело мляко не трябва да се подценява, защото този млечен продукт има множество ползи за здравето, като сред тях е и способността му да предпази от развитие на ракови клетки.
Според екипа е нужно да се преразгледат потенциалните ползи от консумацията на млечни продукти.
Въпреки това американски диетолози препоръчват да не се прекалява с млечните продукти, като добавят, че е най-добре те да са обезмаслени или с ниско съдържание на мазнини. Тези препоръки са базирани върху проучвания, според които наситените мазнини в пълномаслените млечни продукти увеличават нивото на лошия холестерол.
Млечните продукти съдържат калций, калий, магнезий, витамини К1 и К2 и пробиотици, които са важна част от здравословния хранителен режим.
Предишни изследвания показват, че консумацията на млечни продукти, по-специално сирене и кисело мляко, е свързана с по-малък риск от диабет тип 2.
В настоящото изследване специалистите от университета Вандербилт са анализирани резултатите от 10 други проучвания, обхващащи над 1,4 милиона души в САЩ, Европа и Азия. Екипът се фокусирал върху данните от консумацията на диетични фибри и кисело мляко и след това проследили какъв процент от участниците, консумиращи тези продукти са развили белодробен рак.
Резултатите им показали, че приемът на около една кофичка кисело мляко дневно намалява риска от развитие на белодробен рак с 19 %. Освен това те отчели, че хранителният режим с високо съдържание на фибри, включващ плодове, зеленчуци и хляб, понижава риска от белодробен рак с около 15%, независимо от консумацията на кисело мляко.
Анализираните данни показали, че при хората, преминали към диета, включваща редовна консумация на фибри и кисело мляко, рискът от белодробен рак е намалял с 33%.
Учените смятат, че полезният ефект се дължи на пребиотичните фибри и пробиотиците в киселото мляко.