Атеросклерозата, при която се наблюдава стесняване на артериите, е една от водещите причини за инфаркт и инсулт.
Противно на общоприетата теория обаче, немският сърдечен хирург Аксел Хаверих твърди, че атеросклерозата не се появява поради холестерола, който се натрупва от вътрешността на съдовете.
Смята се, че мастните отлагания по стените на кръвоносните съдове калцират и правят съдовата тъкан нееластична, склонна към увреждане.
В същото време съдовете се стесняват, което затруднява нормалния кръвопоток, снабдяващ сърцето и мозъка. Така се създават предпоставки за инфаркт и инсулт.
Според него холестеролът играе решаваща роля в развитието на атеросклерозата само при хора, които страдат от вродена липидна обмяна.
Кардиохирург посочва, че малките съдове са разположени по външната стена на артериите, които ги снабдяват с кислород и хранителни вещества.
Когато тези съдове са повредени поради възпалителни процеси, артериалните тъкани губят нормалното си хранене и кръвоснабдяване и регенерацията им започва.
„Атеросклерозата трябва да се разглежда повече като микросъдова болест. Артериите са засегнати по-късно“, отбелязва кардиологът.
В полза на тази теория Аксел Хаверих посочва увеличаване на честотата на инфарктите след епидемии от грип, при които нивото на възпаление в организма се повишава.
Експертът е убеден, че за да се предотврати атеросклерозата, е важно първо да се предотврати инфекцията и, ако е възможно, да се лекуват всички възпаления в организма.
„Като мярка препоръчвам обичайната грипна снимка, както и рехабилитацията на хронично възпаление на венците, стомашната лигавица, синусите, остеоартрит.
Отърването от коремните мазнини също помага да се намали рискът от атеросклероза. Сред обичайните методи за превенция са здравословната диета, адекватният сън и голям брой физически упражнения“, споделя Аксел Хаверич.