Отидете към основна версия

2 417 26

Скок на продажбите на алкохол в Русия заради коронавируса

  • русия-
  • алкохол-
  • коронавирус-
  • водка

Руските търговци на дребно забелязаха рязък скок в продажбите на алкохол през последните седмици, като потребителите се втурнаха да купуват водка, уиски и бира в момент, в който Москва и други региони наложиха частични блокади, за да спрат разпространението на коронавируса. Това предаде Reuters.

През последната седмица на март продажбите на водка в най-големите търговски вериги в Русия са се повишили с 31% на годишна база, докато покупките на уиски и бира са се увеличили със съответно 47% и 25%, установи компанията за проучване на пазари Nielsen.

Миналата седмица президентът Владимир Путин удължи платения неработен период в цяла Русия до 30 април. Досега в страната са отчетени 10 131 случая на коронавирус.

Много руски компании поискаха от служителите си да работят у дома, някои им казаха да си вземат неплатен отпуск, докато други намалиха заплатите или съкратиха персонал. В Москва жителите имат право само да излязат да си купят храна или лекарства от близкия магазин, да получат спешна медицинска помощ, да разхождат кучето си или да изхвърлят боклука.

Магнит, една от най-големите търговски вериги за хранителни стоки в Русия, заяви, че отбелязва двуцифрен ръст на продажбите на алкохол, откакто са въведени частичните блокади в страната. Управител на основен доставчик на алкохол в страната пък съобщи пред Reuters, че покупките на евтин вносен алкохол са се удвоили от влизането в сила на мерките.

"Хората взимат всичко, което могат - водка, коняк и бира. Най-често купуват най-евтиното", каза служител в бюджетен супермаркет в Московска област, който зарежда рафтовете с водка.

Султан Хамзаев, ръководител на „Трезва Русия“, заяви, че скокът в продажбите се дължи на дългите почивки, стрес, опасения, че алкохолът ще свърши и убеждението сред много руснаци, че алкохолът предлага някаква защита срещу новия коронавирус.

Властите призовават руснаците да се въздържат от самолечение с алкохол и заявиха, че пиенето не може нито да излекува COVID-19, нито да попречи на някого да го хване.

„Опитът да се лекува всичко с алкохол и забавянето на медицинското лечение определено влошава ситуацията, когато пациентът пристигне в болница“, заяви здравният министър Михаил Мурашко по телевизията тази седмица.

Все пак Министерството на промишлеността и търговията призова да не се налагат ограничения върху продажбата на алкохол, опасявайки се от потенциално "сериозно социално напрежение".

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини