Евентуалният спад на емисиите на парникови газове поради пандемията от COVID-19 няма да бъде достатъчен за спиране на климатичните промени, заяви в сряда Световната метеорологична организация (СМО), призовавайки правителствата да интегрират действия срещу глобалното затопляне в плановете си за възстановяване от кризата. Това предаде Reuters.
Пандемията може да доведе до най-големия годишен спад на емисиите на въглероден двуокис след Втората световна война. Въпреки това, СМО предупреждава, че в миналото икономическите възстановявания са били свързани с още по-голям ръст на емисиите, отколкото преди кризите.
„COVID-19 може да доведе до временно намаляване на емисиите на парникови газове, но това не е заместител на устойчивите климатични действия“, казва агенцията, базирана в Женева, в съобщение, публикувано по случай 50-годишнината на Деня на Земята.
„Трябва да покажем същата решителност и единство срещу изменението на климата, както и срещу COVID-19“, добави генералният секретар на СМО Петери Таалас.
В изявлението се призовава правителствата да обмислят стимулиращи пакети, които да подпомогнат прехода към зелена икономика.
В мрачно напомняне за промените на планетата след 1970-а, СМО заяви, че нивата на въглероден двуокис са се повишили с 26% оттогава.
Агенцията също публикува окончателната версия на доклада си за глобалния климат, който потвърждава предварителна констатация, че периодът 2015-2019 г. е най-топлия до сега.