Отидете към основна версия

2 062 5

Норвегия можеше да се справи с коронавируса и без въвеждането на карантина

  • норвегия-
  • коронавирус-
  • карантина-
  • блокада-
  • мерки

Директорът на Норвежкия институт за обществено здраве призовава страната да избягва подобни крайни мерки при втора вълна от инфекции

Директорът на Норвежкия институт за обществено здраве смята, че Норвегия е могла да се справи с коронавирусната пандемия без да въвежда карантина и призовава страната да избягва подобни крайни мерки, в случай че бъде ударена от втора вълна от инфекции. Това предаде местната медия The Local.

Камил Столтенберг, генералният директор на агенцията, заяви пред държавния телевизионен оператор NRK, че актуалният анализ на института предполага, че по-малко ограничителни мерки са щели да бъдат достатъчни.

"Нашата оценка сега е, че евентуално бихме могли да постигнем същите ефекти и да избегнем някои от злополучните въздействия на Covid-19 без въвеждането на блокади, а чрез мерки за контрол на инфекцията", каза тя.

Институтът съобщи в началото на този месец, че степента на възпроизвеждане на болестта е била 1,1, дори преди карантината да бъде обявена на 12 март.

Това предполага, че не са били необходими тежки мерки като затваряне на училищата, за да бъде свален този показател под прага от 1.

"Научната подкрепа не беше достатъчно добра", коментира Столтенберг по повод решението да се затворят училищата и детските градини. Ръководената от нея агенция не подкрепи този ход още, когато той бе въведен в сила през март.

Тя препоръча, че при втора вълна от инфекции след лятото страната трябва да избягва такива тежки мерки, освен ако броят на заразените не е много по-висок от този през март и април.

"От всички страни има силно желание да се намерят инструменти, които са по-малко крайни и по-гъвкави. Необходим е ангажимент от цялото население за спазване на съветите за превенция от Covid-19“, обясни Столтенберг.

В сряда агенцията предупреди в нов доклад, че все още съществува риск от втора вълна от инфекции през есента.

"Ако успеем да премахнем най-рестриктивните мерки без разпространението на заразата да нараства през лятото, промените в поведението и промените във времето през есента все още могат да доведат до изместване на баланса, така че броят на новозаразените отново да се увеличи", се казва в съобщението.

Камил Стотенберг е сестра на Йенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО и бивш премиер на Норвегия.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини