По време на пандемията COVID-19 хората се разделиха на две групи. Според едната група алкохолът може да помогне в борбата с вируса, а пък другите са на коренно противоположно мнение - те вярват, че алкохолът може дори да влоши нещата.
Руски специалисти най-накрая посочиха кой е прав, цитирани от zdrave.to.
Според експерти на Роспотребнадзор употребата на всякакви алкохолни напитки няма как да се използва като превенция срещу коронавирус. Освен това употребата на етилов алкохол (етанол) може да доведе до сериозни здравословни проблеми и дори да причини смърт.
Специалистите обръщат внимание и на факта, че пиенето на алкохол се отразява негативно на психичното здраве, влияе негативно на имунната система и провокира развитието на огромен спектър от инфекциозни и други заболявания.
В допълнение към това стана известно, че прекомерната консумация на алкохол увеличава риска от остър респираторен дистрес синдром (ARDS), който е едно от най-сериозните усложнения на COVID-19.
В подкрепа на това, според статистиката на СЗО, всяка година алкохолът причинява смъртта на три милиона души. Експертите от организацията отбелязват също, че в фалшивите напитки може да съдържат токсични вещества. Някои от тях могат да бъдат фатални дори в малки количества, а други водят до слепота, бъбречни заболявания и други сериозни заболявания.