Отидете към основна версия

4 277 25

СЗО предупреди: Covid-19 не е загубил силата си!

  • световна здравна организация-
  • ковид-19-
  • коронавирус-
  • карантина-
  • алберто дзангрило

Проф. Алберто Дзангрило, завеждащ интензивното отделение на болница "Сан Рафаеле" в Милано, каза пред държавната телевизия, че новият коронавирус "повече не съществува клинично"

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Експерти на Световната здравна организация (СЗО) и други специалисти казаха, че няма данни в подкрепа на твърдението на известен италиански лекар, че новият коронавирус губи силата си, предаде БТА като се позова на Ройтерс.

Проф. Алберто Дзангрило, завеждащ интензивното отделение на болница "Сан Рафаеле" в Милано, каза пред държавната телевизия в неделя, че новият коронавирус "повече не съществува клинично".

Епидемиологът Мария Ван Керкхове от СЗО, както и няколко други експерти по вируси и инфекциозни болести обаче изтъкнаха, че коментарите на Дзангрило не са подкрепени от научни доказателства.

Няма данни новият коронавирус да се променя значително, нито по начин на предаване, нито по сериозността на болестта, която причинява.

Не е необичайно вирусите да мутират и да се адаптират, докато се разпространяват. Дебатът по темата привлича вниманието върху това как учените наблюдават и проследяват новия вирус.

Мартин Хибърд, професор по възникващи инфекциозни болести в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, каза, че големи изследвания за генетичните промени във вируса SARS-CoV-19 не подкрепят идеята, че той отслабва по какъвто и да е начин.

"С данни от повече от 35 000 пълни вирусни генома понастоящем няма доказателства за значима разлика, що се отнася до силата му" - уточни той.

Дзангрило, известен като лекарят на Берлускони, каза, че основава коментарите си на изследване, проведено от колегата му Масимо Клементи, което ще бъде публикувано следващата седмица.

"Не сме казвали, че вирусът се е променил, казахме, че взаимодействието между вируса и приемника категорично се е променило", заяви Дзангрило пред Ройтерс. Според него това се дължи или на различни характеристики на вируса, които още не са идентифицирани, или на различни характеристики на заразените.

Клементи, който е директор на лабораторията по микробиология и вирусология на болницата "Сан Рафаеле" е сравнил проби от вируса от пациенти с Covid-19, взети през март, с проби, взети през май.

"Резултатът е недвусмислен: изключително значима разлика между вирусния товар на пациентите, приети през март, в сравнение с приетите миналия месец", каза Дзангрило.
Оскар Маклийн от Центъра за вирусни изследвания към университета в Глазгоу каза, че предположенията вирусът да отслабва "не са подкрепени от каквото и да е в научната литература и също изглеждат доста неправдоподобни от генетична гледна точка".

Пандемията от Covid-19 досега е убила повече от 370 000 души, а заразените са над 6 милиона.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини