Някои хора се оплакват, че на определени места, т.нар. проблемни зони, обемите изчезват по-бавно. Експертите са установили, че това директно показва проблеми с определени хормони.
По какво се различава хормоналната диета от останалите?
Същността на диетата е проста: трябва да направите промени в начина си на хранене, в зависимост от проблемната област, пише д-р Милена Василева в статия за zdrave.to. За всяка от тях е отговорен специфичен хормон, чието ниво може да се регулира независимо.
Първо, трябва да идентифицирате проблемната област. Това е мястото, в което натрупването на мазнини е най-бързо, а отслабването – най-бавно.
• Корем
Смята се, че кортизолът или хормонът на стреса е виновникът за мазнините в корема. Най-вероятно в менюто доминират лесно смилаеми протеини. Добре е да си направите тестове за непоносимост към глутен, лактоза, царевица, яйца и ядки.
Експертите препоръчват да балансирате съотношението между протеини, мазнини и въглехидрати. Това ще доведе до намаляване на нивата на кортизол.
За хора с коремни мазнини е препоръчително да купуват хранителни добавки с витамин В5, аскорбинова киселина и магнезий.
• Талия
Проблемите с щитовидната жлеза в повечето случаи ще засегнат талията, създавайки т.нар. „спасителен кръг“. В този случай не забравяйте да посетите ендокринолог и да се изследвате. След получаване на резултатите, специалистът ще ви каже дали трябва да приемате допълнително йод.
Диетата трябва да включва храни, съдържащи цинк, селен, адермин (В6) и мастноразтворими витамини А, Е, D. Те се съдържат в морските риби, водораслите, аспержите, лука, бадемите и птиците. Сусам и тиквени семки също са полезни.
• Странична част и лопатки
Тези проблемни области показват излишък на инсулин и нарушен глюкозен толеранс. На първо място, необходимо е да се намали консумацията на въглехидрати и е желателно напълно да се изключат простите такива.
Диетата трябва да включва храни с високо съдържание на протеини и фибри. Препоръчително е да добавите мазна риба и канела в менюто. Струва си да закупите добавки с хром.
• Бедра и седалище
Мастните натрупвания в тези области са доказателство за излишък на естроген, най-важният хормон за жените. За да се нормализира нивото му, работата на чернодробните ензими трябва да се коригира. Те са тези, които метаболизират естрогена.
Помислете дали да не обогатите диетата си със зеленчуци богати на фибри, като броколи и зеле. Добавките с фолиева киселина, витамини В6 и В12 няма да са излишни.
Соевите храни трябва да бъдат ограничени. Лененото семе за жени с излишък на естроген не е най-добрият начин за разнообразяване на менюто.
• Глезени и колене
В долната част на крайниците мазнините се натрупват при липса на хормон на растежа. Добавките с аргинин и глутамин ще помогнат за регулирането им.
Диетата за хора с мастни отлагания в коленете и глезените трябва да включва храни с ниско съдържание на мазнини. Това са мляко, извара и кисело мляко.
• Раменете и гърдите
Масивната горна част на тялото показва липса на тестостерон. Диетата трябва да включва флавоноиди, които стимулират синтеза на хормони. Тези вещества се намират в много растителни храни. Повечето флавоноиди се съдържат в чая, плодовете, портокалите, ябълките и лененото семе.
Продукти, съдържащи цинк и магнезий, ще бъдат полезни. Трябва да се предпочитат протеиновите храни.
Експертите препоръчват първо да се изследвате и въз основа на резултатите да коригирате диетата. Освен това, трябва да спортувате и да наблюдавате водния си баланс. След известно време фигурата ще стане по-пропорционална.