Качествените интензивни звена в София се броят на пръстите на едната ръка. Това каза пред bTV проф. Николай Младенов, който е началник на Клиника по анестезиология и интензивно лечение в болница "Токуда".
Според него трябва и качествен персонал, който у нас е малко, а условията по думите му са зверски, и неговият екип е принуден да работи на 200%.Една от неговите пациентки, които екипът му спасява от тежка форма на коронавирус, каза, че е необходимо да се ваксинираме, за да спасим децата си и цялото общество.
Директорът на Търговско-банковата гимназия Емилия Иванова разказа как е преминала през ужаса на осъзнаването, че е в болница с COVID-19 и как се е борила след това за всяка крачка при възстановяването си.
В края на ноември миналата година тя се заразява с COVID-19. Иванова е хоспитализирана по спешност и интубирана веднага. Това е един от най-тежките случаи, спомня си професор Николай Младенов.
След завръщането си на работа успява да убеди 50% от учителите да се имунизират, 20% го преболедуват, а училището ѝ е едно от първите в София, което преминава онлайн заради много отсъстващи деца и учители.
Според проф. Младенов терапевтичните ни възможности са доста ограничени що се каса до лечението на коронавируса.
Затова е важно да се ваксинираме, допълни той.
"Колкото по-рано се започва лечението с ремдесивир, толкова по-голям резултат ще има. Ще излязат скоро на пазара и рекомбинантни антититела, чиято цена е огромна. Това е лекарството, с което е лекуван Доналд Тръмп, но терапията е много скъпа", обясни Младенов.
Според него може да възникне и проблем с кислорода, ако се претовари здравната система.
"При нас имаме контейнер, който събира около 9 милиона л кислород, дневно разходите са около 500 000 л. Нараснали са около 5-6 пъти. Нормално един контейнер се харчеше за 22 дни. Сега го консумираме един контейнер за няколко дена. Вероятно може проблемът при процеса продукция и доставка да стане явен“, коментира лекарят.