Отидете към основна версия

6 226 68

Внасяме медицински сестри от бившия СССР

  • медицински сестри-
  • ссср-
  • болници

Това заяви зам.-здравният министър доц. д-р Георги Йорданов

Снимка: БГНЕС

Зам.-здравният министър доц. д-р Георги Йорданов коментира проблемите в здравеопазването у нас пред БТА. От години недостигът на медицински сестри в България е осезаем. Той потвърди, че една от мерките, по които се работи за справяне с този проблем, е да се привлекат здравни специалисти от етноси, които говорят български - от Украйна, Беларус, Молдова и Казахстан.

„Повечето болници в страната са на печалба -

нещо, което не е ставало през последните десетина години. Това се случва заради факта, че здравните заведения, чиито планови операции и прием в условията на пандемия бяха ограничени, получават финансиране в размер на 85 процента от заработеното в предната година, независимо от обема на техните дейности”. Това каза доц. д-р Георги Йорданов в Кюстендил. Той посочи, че тези факти говорят за това, че болниците имат средства, с които да поемат увеличените разходи.

Пред медиите заместник-здравният министър заяви, че правителството се занимава сериозно с въпроса за облекчаване на финансовата тежест, която имат болничните заведения, във връзка с увеличените сметки за ток. Оказва се обаче, че болниците, които са търговски дружества, не могат да получат директна помощ, защото тя се води нерегламентирана.

"Затова в новия бюджет ние сме увеличили сумите в НЗОК с над 600 милиона. Част от тези пари ще отидат за компенсиране на разходите за ток и газ. Освен това сме предвидили и увеличение в заплащането на труда на медицинските специалисти извън финансовите стимули за тези, които работят на първа линия в условията на пандемична обстановка", каза още заместник-министъра.

Според него проблемът с

недостигащия брой лекари е на база увеличаващия се брой здравни заведения в страната.

"Броят лекари, регистрирани от БЛС, са между 31-32 хиляди. Проблемът е, че здравните заведения трябва да покрият стандарта и тогава лекарите не стигат. Истинският проблем обаче е недостатъчният брой на медицински сестри. Те са привлечени да работят в Западна Европа през последните години заради по-високото заплащане”, посочи още заместник-министър Йорданов.

"Обмисляме най-различни мерки, включително и това болниците да дават стипендии на кандидатите за медицински сестри, общежития. В болницата в Добрич се опитваме да работим по проект с медицински сестри от Казахстан. Целта ни е да урегулираме възможността те да работят в страната, която е член на ЕС", каза още доц.д-р Йорданов.

Той посочи, че границите на страната за медицински специалисти са отворени, а в момента се правят опити за мотивиране на етноси, които говорят български - от Украйна, Беларус, Молдова.

Заместник-министърът подчерта, че се прави всичко възможно, включително и увеличаването на бройката медицински сестри, които се обучават в колежи.

Заместник-здравният министър заяви, че държавата няма да плаща за малките общински болници, за да ги поддържа, но ще работи за това да задоволи здравните нужди на местното население там.

"Тези малки болници не могат да се издържат като търговски дружества. Увеличили сме сумата, която ще дадем в подкрепа на малките общински болници през тази година до 45-50 млн. лв.

Ще ги укрепим като база, но не можем да намерим кадри.

Възнаграждението в тези здравни заведения е в пъти по-малко от това, което тези специалисти ще получават в големите болници. Затова имаме идея за една нормативна уредба, която да обезпечава като основно възнаграждение медицинските специалисти и която да залегне в новия колективен трудов договор в областта на здравеопазването, който дискутираме сега със синдикалните организации", каза още доц.д-р Йорданов.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 15 гласа.

Свързани новини