Редовната консумация на зелен чай е чудесна за укрепване на сърцето и подобряване на функциите му. През 2013 г. Яков Хенкин, водещ кардиолог от Израелския университет „Давид Бен-Гурион“, публикува резултатите от изследванията за превенция на сърдечносъдови заболявания със зелен чай, предава zdrave.to.
В проучване, продължило цели 13 години, учените установили, че пиенето на зелен чай може да намали риска от коронарна болест на сърцето.
Яков Хенкин отдава този ефект на наличието на мощни антиоксиданти в зеления чай, които понижават нивата на холестерола, прочистват кръвоносните съдове и помагат в борбата с наднорменото тегло. Също така зеленият чай повишава устойчивостта на стрес и подобрява работоспособността на организма. Медиците все пак препоръчват да не пием повече от 3 чаши на ден.
Зеленият чай доказано може да помогне за запазването на еластичността и проводимостта на артериите, като по този начин подпомага организма да противодейства при чести промени в артериалното налягане. Учени смятат, че това се дължи на действието, което зеленият чай оказва на епитела на кръвоносните съдове, тъй като той съдържа вещества, които помагат за релаксирането и разширяването на вените и артериите.
Флавоноидите действат като антиоксиданти, поради което предотвратяват възпалителните изменения в кръвоносните съдове. Предполага се, че намаляват и способността за съсирване на кръвта, оказвайки по този начин профилактична роля за миокарден инфаркт.