Отидете към основна версия

2 786 1

Скритите симптоми при заболяване на щитовидната жлеза

  • щитовидна жлеза-
  • скрити симптоми-
  • здраве-
  • хормонален дисбаланс

Често както лекарите, така и пациентите обръщат внимание само на последствията

Снимка: Shutterstock

Сърдечни проблеми

Дисбалансът в хормоните на щитовидната жлеза има неблагоприятен ефект върху сърдечносъдовата система. Нарушава се нормалното функциониране на сърдечния мускул, появяват се проблеми в сърдечния ритъм и кръвното налягане - може да се повиши или обратно, да се понижи, пише zdrave.to.

Важно!
Функцията на щитовидната жлеза може да се оцени само с помощта на лабораторни изследвания на хормоните TSH, T3 и T4. Също така ендокринологът може да ви насочи да изследвате и нивото на така наречените антитела към TPO или да проверите и редица други показатели. Често както лекарите, така и самият пациент обръщат внимание само на последствията - сърдечните проблеми, като не забелязват причината. Ако обаче не нормализирате функцията на щитовидната жлеза, ще ви е трудно да се справите със сърдечните проблеми (а в някои случаи това е невъзможно).

Депресия

Забелязали ли сте, че твърде често се дразните напоследък от дреболии, измъчват ви постоянни промени в настроението, депресирани сте. Това може да се дължи на прекомерното производство на тиреоидни хормони или тиреотоксикоза.

Ако имате и други симптоми, като драстично отслабване, въпреки че имате апетит, страдате от сърцебиене, най-вероятно състоянието ви не е чисто психологическо. Това са останалите признаци, характерни за тиреотоксикозата.

Чернодробни проблеми

Ако тялото не произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза, се развива патологично състояние - хипотиреоидизъм. В някои случаи проявите му могат да бъдат подобни на тези при чернодробни проблеми. Например кожата развива характерен жълтеникав, прасковен или кехлибарен оттенък - както при хепатит. Понякога това дори изглежда красиво.

Например френските художници Ингрес и Фрагонар обичали да изобразяват такива момичета: леко закръглени, вяли, с деликатно удебеляване в горната част на врата и златиста кожа. Но, за съжаление, хипотиреоидизмът влошава здравето, така че е важно да посетите лекар възможно най-скоро, за да коригирате проблемите.
В допълнение към жълтеникавия цвят на кожата хипотиреоидизмът може да бъде придружен от обща отпадналост, треска и склонност към запек.

Безплодие

Дори лекото понижаване на функцията на щитовидната жлеза при млада жена може да причини безплодие. Поради липса на тиреоидни хормони овулацията спира. Съответно оплождането също е невъзможно.

В някои случаи на хипотиреоидизъм овулацията не е напълно потисната и може да настъпи бременност. Но при намалена функция на щитовидната жлеза рискът от ранен спонтанен аборт рязко се увеличава. Ето защо, когато планирате бременност, трябва да посетите ендокринолог и да проверите как работи щитовидната ви жлеза. Ако забременеете без подготовка, отидете на лекар веднага щом тестът покаже две чертички. Навременната корекция на нивата на хормоните на щитовидната жлеза свежда до минимум рисковете.

Продължителна менопауза

В климактеричния период, когато се извършват хормонални промени в тялото, жената най-често не мисли за проблеми с щитовидната жлеза. Слабостта, проблемите с паметта, колебанията в налягането и отоците се приписват на менопаузата. Междувременно при 8-10% от жените след 50-годишна възраст работата на щитовидната жлеза се нарушава. Това често води до факта, че менопаузата продължава повече време или протича по-трудно и тежко.

Известно е, че с настъпването на менопаузата жените са изложени на по-голям риск от сърдечносъдови проблеми, отколкото преди (естрогенните хормони защитават сърцето и кръвоносните съдове и когато нивото им спадне, защитата значително отслабва). При недостатъчно активна работа на щитовидната жлеза метаболизмът се забавя, включително - на холестерола. В резултат на това развитието на атеросклерозата се ускорява и ударът по сърцето става двоен.

Тиреоидните хормони са отговорни също и за терморегулацията. Следователно при техния дисбаланс горещите вълни могат да се увеличат или обратно, може да се наблюдава постоянен студ. При хипотиреоидизъм мазнините се натрупват активно в мастните депа, а по време на менопаузата жените така или иначе напълняват... Може да се приведат и други подобни примери. Но най-важното е да не забравяте: ако менопаузата ви протича по-тежко, това е основателна причина да отидете не само при гинеколог, но и при ендокринолог.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 7 гласа.

Свързани новини