Трябва да се мисли в посока загубите на болниците у нас да бъдат компенсирани в условията на инфлационната обстановка, в която се намираме. Това коментира в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR здравният икономист Аркади Шарков.
По думите му в момента разходите на лечебните заведения за консумативи, енергия, лекарства и други, растат и трябва да бъде ограничена възможността това да се отрази на пациентите и това колко заплащат за лечение.
Според него лимитите на болниците бяха големият проблем на лечебните заведения в периода на пандемията.
"В немалка част дейността намаля след COVID-19, но цените останаха същите. Лимитите сами по себе си са безсмислени, защото не можеш да имаш лимитна дейност, която си задължен да извършваш, когато дойде пациент на входа", коментира Шарков.
В ефира на предаването той коментира и данните от последното проучване, част от проекта "Най-добрите болници".
Изводите от изследването показват, че според 31% от анкетираните липсата на кадри е най-големият проблем в системата на здравеопазването.
78 на сто от мениджърите на болнични заведения казват, че трябва да има приоритетно преразглеждане на цените на медицинските услуги.
Липсата на достатъчно финансиране от страна на държавата е определена като най-големия проблем за сектора от страна на близо 24% от болниците.
Аркади Шарков бе и един от модераторите на Здравният дебат "Болнична помощ след Ковид-19 – шанс за трансформация”, организиран от Investor Media Group и Българска болнична асоциация.
В събитието участват председателят на Комисията по здравеопазване в Народното събрание доц. д-р Антон Тонев , председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров, адв. Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация, представители и експерти на останалите браншови организации в сектора на здравеопазването у нас.