Отидете към основна версия

3 008 17

Ето защо "без захар" не означава здравословно

  • захар-
  • подсладители-
  • напитки-
  • храни-
  • сърдечно-съдови заболявания-
  • риск

Изкуствените подсладители носят рискове за сърдечно-съдовата система

Снимка: Shutterstock

Изкуствените подсладители, които заместват захарта в голяма част от напитките и храните, могат да доведат до повишаване на риска от сърдечно-съдови заболявания според френско научно изследване, публикувано в „Бритиш медикал джърнъл“, предават АФП и БТА.

Подсладителите се използват като заместители на захарта с цел намаляване на калориите и възможност за болните от диабет да се наслаждават на газираните напитки. Масовото им присъствие в състава на храните и напитките обаче не се приема еднозначно.

Хората, които консумират твърде много подсладители, особено аспартам и ацесулфам калий, рискуват да развият онкологично заболяване според изследвания на различни научни институции, сред които Парижкия университет. За определяне на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания учените са използвали същата методология. Сред методите е и детайлно измерване на консумацията на подсладени храни сред доброволци.

Данните от изследването сочат, че 37% от участниците консумират средно 42,46 мг подсладители дневно. Това се равнява на пакетче подсладител или на 100 мл безалкохолно.

Според проучването аспартамът, сукралозата и ацесулфам калий се свързват директно със заболявания на сърдечно-съдовата и мозъчно-съдовата система, както и на коронарните артерии. Данните са събрани в периода 2009-2021 г.

„Тези резултати, успоредно с последния доклад на Световната здравна организация (СЗО), публикуван през тази година, не подкрепят употребата на подсладители като алтернатива на захарта“, коментира д-р Матилд Тувие, координатор на изследването.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 21 гласа.

Свързани новини