Ендокринолог задраска шест типа храни от детското меню

25 Февруари, 2025 07:35 2 481 18

  • ендокринолог-
  • храни-
  • меню-
  • вредни храни-
  • деца

На първо място Диляра Лебедева препоръча отказ от преработени храни като сирене и колбаси

Ендокринолог задраска шест типа храни от детското меню - 1
Снимкa: Shutterstock

Някои продукти, които се водят като създадени специално за деца, могат да бъдат вредни именно за тях, предупреди ендокринологът Диляра Лебедева. В канала си в Telegram лекарката призова да се изключат шест групи храни от менюто на децата.

На първо място тя препоръча отказ от преработени храни като сирене и колбаси. Те претоварват черния дроб и стомаха, предизвикват възпаление в червата и увеличават риска от затлъстяване и сърдечни проблеми.

Лебедева също така посъветва да се изключат храните с високо съдържание на захар (например кисело мляко, готови зърнени закуски и бисквитки), храни с трансмазнини (например маргарин и чипс) и храни с изкуствени оцветители, овкусители и подобрители на вкуса.

Освен това лекарят призова да не се дават на децата сладки напитки, газирани напитки, фаст фууд и храни, които не съдържат витамини и минерали: бял хляб, консерви и рафинирани продукти.

„Опитайте се да изберете естествени продукти: домашно приготвено месо, пресни зеленчуци, пълнозърнести храни, здравословни десерти без захар. Това е не само по-здравословно, но и много вкусно!", добави докторът.


Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 17 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Град Козлодуй

    4 5 Отговор
    Благодаря Ви госпожо Маринова много Полезна статия с Уважение
  • 2 Ма да

    17 3 Отговор
    Нея сигурно така са я отгледали?
  • 3 златков

    23 2 Отговор
    и киселото мляко се оказва вредно - а вие доркторке какво мукахте ?

    Коментиран от #12

  • 4 Един човек

    26 1 Отговор
    Лекарката явно никога не е чувала думата микробиом в червата... Точно тези две неща - кисело мляко и сирене са с високо съдържание на полезни бактерии. Освен ако не иска да каже за имитациите на тези продукти, които са си жива отрова. Но какво ли не пишем за малко внимание.

    Коментиран от #14

  • 5 Пич

    14 2 Отговор
    Пълни глупости ! Това означава да си направите детето инвалид !!! Организма му никога няма да се научи да разпознава тези храни от които го лишавате докато се формира , и ще получите болно и дебело дете , защото метаболизма ще е нулев !!! Като атлантиците които избягват какво ли не и са вечно дебели !!!
  • 6 Кисело

    18 0 Отговор
    Мляко, което било много сладко и десерти без захар!!! - къде живеете, бе хора, от къде и как преписвате?!? И, въобще, мислите ли, като вършите нещо?
  • 7 Само да добавя

    21 0 Отговор
    Че то какво остана, като махнеш сиренето и млякото? Само с марули не можеш да закусваш, пък и те имат нитрати по това време на годината.
  • 8 Боклуците на Боклука

    22 1 Отговор
    В Япония киселото мляко е на почит, а тази крава го забранява. Тя по-умна ли е от тях!!?
  • 9 Офф, аман от доктори

    13 0 Отговор
    "През ноември 1996 г. Meiji Bulgaria Yoghurt (Българско кисело мляко "Мейджи"), както пише на опаковките, официално е одобрено като здравословен продукт от японското министерство на здравеопазването. Млякото е с признато полезно действие при високо кръвно и рак."!

    Коментиран от #15

  • 10 Да,да,да

    7 0 Отговор
    След още някоя година война,ще препоръча и други групи ,,вредни" храни.
  • 11 Да,да,да

    2 0 Отговор
    След още някоя година война,ще препоръча и други групи ,,вредни" храни.
  • 12 Исторически парк

    7 1 Отговор

    До коментар #3 от "златков":

    Активиата е вредна, както и тия верея и тн дето са на гербавите мутри и ги правят със сухо мляко
  • 13 ????

    9 0 Отговор
    ,Лебедева също така посъветва да се изключат храните с високо съдържание на захар (например кисело мляко"- ?????????
  • 14 Будител

    2 0 Отговор

    До коментар #4 от "Един човек":

    Пълни глупости другарю! Нито киселото мляко, нито сиренето са от мляко. Точно тези обществени заведения, детски градини, училища, домове за възрастни, затвори, лудници и други, мафиотски структори ги тъпчат с най фалшивите храни....а тия дето са ти ударили 20 плюса си нямат хабер за какво иде реч
  • 15 Будител

    2 1 Отговор

    До коментар #9 от "Офф, аман от доктори":

    Аман от псевдородолюбци бе....масовото кисело мляко и сирене в бг се прави от украинско сухо мляко
  • 16 цербер

    0 0 Отговор
    ендокриноложката Диляра Лебедева.
  • 17 шпагат

    2 0 Отговор
    Хем е лекарка,хем е лекар. Как стават тези работи? Диляра Лебедева да не е двуполова или е лебед и лебедина?
  • 18 Соколова

    1 0 Отговор
    Възмутена съм и ще нарека авторката на статията псевдоколежка,защото съм медик!
    Вашите баби и дядовци, какво са яли, та са били здрави дълголетници? Хляб, сирене, глава лук, сланина и почит към рода са присъствали в ежедневието им.