Тиквата съдържа уникален витаминно-минерален комплекс - много витамин РР, ретинол, аскорбинова киселина, пиридоксин, фолиева киселина, рибофлавин, витамин В5, тиамин, токоферол, витамин К, бета-каротин. В нея има и ценни минерални съединения: фосфор, флуор, калий, хлор, калций, желязо, магнезий, йод, натрий. Като цяло, се счита за диетичен зеленчук. В 100 г има само 23 kкал, 88% от състава ѝ е вода. Редовната ѝ консумация предотвратява затлъстяването, спомага отслабването. Тиквата не причинява подуване на корема или образуване на газове, така че може да се яде всеки ден, пише zdrave.to.
Това е зеленчук номер едно в борбата с атеросклерозата. Пулпата и семената подобряват състава на кръвта, еластичността на съдовите стени, което предотвратява развитието на тромбофлебит и разширени вени. Поради диуретичните си свойства, тиквата е полезна за понижаване на кръвното и вътречерепното налягане. Особено варената. Показана е при холецистит, панкреатит, гастрит.
И като цяло, ще донесе неоспорими ползи за целия организъм, защото витамините А и Е в състава ѝ са естествени антиоксиданти, които удължават младостта и премахват соли, радионуклеиди, токсини. А поради съдържанието на витамини от група В, тиквата се счита за истински антидепресант: подобрява съня, намалява податливостта на стрес, облекчава безпокойството и раздразнителността. Много е полезна за бързо възстановяване след заболяване или голяма операция. Бета-каротинът, присъстващ в този зеленчук, подобрява зрението. Тиквата е необходима като цяло за общото укрепване на имунитета, особено по време на сезонни настинки.
Тиквените семки имат положителен ефект върху здравето на мъжете, като предотвратяват аденом на простатата, простатит, повишават потентността и насърчават увеличеното производство на сперматозоиди. На децата се дават такива семена за премахване на чревни паразити и глисти. Народните лечители използват тиквата за лечение на черния дроб. Факт е, че пектините, желязото, магнезият, калцият, каротеноидите го предпазват от хепатит, цироза, хелминтиаза и разрушаване на тъканите. Тиквата също се справя добре със запека, тъй като има леко слабително действие.
Тиквеният сок е безценен: богат е на витамини А и Е (съдържа 5 пъти повече от тях, отколкото морковите). Следователно, подобрява състоянието на косата, ноктите и има положителен ефект върху зрението; съдържа витамин D, който е особено важен за децата - предпазва от рахит.
Пациентите с диагноза захарен диабет често се отказват от храни с висок гликемичен индекс. За щастие, тиквата не е от тях. Напротив, натрупва минимум захариди, предотвратявайки покачването на глюкозата. Зеленчукът съдържа много минерали и витамини, които улесняват протичането на заболяването. Полезните свойства на тиквата за диабетици се дължат и на факта, че зеленчукът насърчава отделянето на собствен инсулин. Намалява зависимостта от лекарствата.
Тиквата е един от продуктите, които имат минимален брой противопоказания. Сурова не се препоръчва да се консумира при захарен диабет, ниска киселинност на стомаха, язва, гастрит и дуоденална патология. Ако често имате чревни колики, препоръчително е да спрете да ядете тиква изобщо.