Състоянието на чревната флора е от съществено значение за нашето благосъстояние. Любопитен факт е, че огромна част от имунитета ни се съдържа именно в червата. Ако чревното ни здраве излезе извън контрол, това може да доведе до податливост към инфекции, затлъстяване или стомашно-чревни заболявания, предупреждава zdrave.to.
Поддържането на благоприятна за червата диета е от ключово значение. В този контекст е особено важно да се осигури висок процент на диетични фибри - с храни, богати на пробиотици и пребиотици.
Какво са пребиотиците и пробиотиците?
Диетичните фибри предотвратяват запека, а също така помагат да се поддържа баланс на нивата на холестерола и кръвната захар. Зеленчуците, зърнените култури и сушените плодове са богати на фибри.
Пребиотиците са диетични фибри, които хранят полезните чревни бактерии. Пребиотичните храни включват артишок, пшеница, ръж и банани.
От друга страна, пробиотичните храни са богати на полезни щамове бактерии като лактобацилус. Те могат да бъдат намерени във ферментирали зеленчуци като кимчи или кисело зеле, както и в натурално кисело мляко.
Значението на омега-3 мастните киселини за храносмилането
Омега-3 мастните киселини играят важна роля за здравето на червата. Според изследванията мастните киселини поддържат чревната флора в добра форма и гарантират, че във флората на червата има възможно най-много щамове полезни бактерии.
Ако искате да направите нещо добро за червата си, опитайте се да избягвате солта, когато е възможно. Твърде много сол вреди на полезните лактобацили на чревната флора.
Идеални храни за закуска: Пълнозърнести зърнени храни, овесени ядки, нискомаслени млечни продукти, ленено семе, ядки, горски плодове и незахаросани сушени плодове.