Отидете към основна версия

2 373 18

Близо 150 000 българи са с „дълъг ковид“. Официално такава диагноза у нас няма

  • дълъг ковид-
  • long covid-19-
  • коста костов-
  • туризъм-
  • балнеология-
  • рехабилитация-
  • българия-
  • природа

В света тяхната бройка по официални данни надхвърля 80 милиона души

Снимка: БГНЕС

В България няма клинична пътека за Long Covid (бел. ред. „дълъг ковид“), нито има официално съществуваща такава диагноза, както и официална статистика колко българи страдат дълготрайно от последствията от коронавируса. „От началото на текущата година съм прегледал 6000 пациента. По моя преценка у нас има близо 150 000 българи, които страдат от „дълъг ковид““, каза проф. Коста Костов – дългогодишен специалист по белодробни заболявания. Официалната статистика, показва, че в цял свят техният брой е 80 милиона души. „Проблемът у нас е, че пациентите са объркани и не знаят към какъв специалист да се обърнат“, допълни проф. Костов. Той направи изказването по време на кръгла маса на тема "План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм", която се проведе днес в София.

Според него един от основните проблеми в здравеопазването днес, наред с липсата на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори, е разкъсаната връзка между лекарите от болничната и амбулаторната лечебна помощ и лекарите рехабилитатори. „Някога тази връзка я имаше. В момента правя всичко възможно със специалистите, които имам, да направя възможното да съживя интереса на българския лекар към първична и вторична профилактика. Българските възможности за рехабилитация са огромни, но не са използвани. Имаме огромен ресурс за това. Холистичната медицина е лечение на тялото душата и ума. В болниците не лекуваме добре тялото. Няма кой да лекува и душите на пациентите. Това е работа на рехабилитационните центрове и това е нещо, върху което може да се работи с експертните съвети“ е мнението на проф. Костов. Той припомни, че ТОП 3 на заболяванията, които са причина за смъртност са злокачествените заболявания, следвани от сърдечно съдовите и белодробните.

България разполага с 47 броя Медикъл СПА заведения, 106 СПА комплекса и 35 уелнес комплекса. В съчетание с наличието на уникалните природни ресурси, с които разполага страната ни, те могат да бъдат в невероятна помощ на българите. Около това мнение се обединиха участниците в кръглата маса.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 18 гласа.

Свързани новини