Last news in Fakti

"Те са още деца": ще мобилизират ли и 18-годишни в Украйна

В Украйна се води спор за това трябва ли възрастта за мобилизация в армията да бъде намалена до 18 години

Dec 27, 2024 16:46 68

"Те са още деца": ще мобилизират ли и 18-годишни в Украйна - 1

Андрей Котик е бил на 18 години, когато постъпил в украинската армия през 2022 година. Тогава украинските мъже са били мобилизирани от 27 години нагоре, а забраната за напускане на страната е обхващала мъжете между 18 и 60 години.

Първата битка, в която участвал Андрей, била за освобождаването на окупираната от Русия Херсонска област. След това той е воювал и в Донецка област, а сега е ангажиран с отбраната на Харковска област. Андрей вече е на 21 и служи вече почти три години. „Всички момчета са много уморени. Всички трябва да бъдат сменени", споделя той.

По данни на Европейската статистическа служба Евростат, над 190 000 украинци на възраст между 14 и 17 години са станали бежанци в Европа от началото на войната. На фона на дискусиите за понижаване на мобилизационната възраст в Украйна до 18 години техният брой може да нарасне - търсейки отговора на въпроса дали да останат в Украйна или да заминат, за да избегнат мобилизацията.

Киевчанинът Роман Билецки решава да замине да учи в чужбина месец преди да навърши 18 години. Взел влака и записал бизнес мениджмънт в Словакия. „Решението беше сложно - взех го за три дни", казва Роман пред агенция Ройтерс. Момчето получило съобщение, че може да замине да учи в Словакия. Роман подготвил документите си и заминал. Но се надява, че когато ситуацията в страната се подобри, ще може да се върне.

Дебатът за снижаване на мобилизационната възраст в Украйна

За намаляване на мобилизационната възраст до 18 години настоява най-важният съюзник на Украйна - САЩ. Но властите в Киев уверяват, че не планират да мобилизират 18-годишните и не готвят никакви законодателни инициативи в тази посока.

Президентът Володимир Зеленски направи следния коментар в платформата Х: „Трябва да се съсредоточим върху обезпечаването на войските с техника и върху подготовката на личния състав за използването на тази техника. Не трябва да компенсираме недостига на оборудване и подготовка с повече и по-млади войници. Приоритет трябва да бъдат доставките на ракети и намаляването на военния потенциал на Русия, а не снижаването на мобилизационната възраст в Украйна".

Няма юридически пречки възрастта за мобилизиране да падне до 18 години, обяснява за ДВ военният адвокат Роман Лихачов. Той припомня, че навършилите пълнолетие са дееспособни граждани с всички произтичащи от това права и задължения. Но основният въпрос е ще има ли полза от подобна стъпка, допълва юристът.

Лихачов казва също, че е важно да се знае какъв всъщност е мобилизационният ресурс - тъй като в третата година на войната срещу Украйна точните цифри не се знаят. В Украйна младежите до 18 години масово заминават за чужбина, затова с намаляването на мобилизационната възраст страната може да се лиши от много млади хора, добавя той.

Какво мислят студентите за мобилизацията от 18 години?

„Оставам в Украйна", казва пред ДВ 17-годишният Назар. Той в момента следва и смята, че ако войната продължава и когато завърши университета, ще решава в съответствие със ситуацията. Той е съгласен, че има нужда от нои попълнения в армията.

„Отнасям се към това неутрално", казва по въпроса за мобилизацията Андрей, който вече е навършил 18 години. „Щом се налага, значи трябва", казва още той.

Много украинци обаче се безпокоят, че мобилизацията на младежи в дългосрочна перспектива ще има много негативни последствия за демографското положение в страната. „Ясно е, че има война и умират хора. Но това ще бъде изтребване на цвета на нацията, на бъдещето. Младежта трябва да поживее, преди да бъде изпратена на война", заявява киевчанинът Михаил.

„Това са още деца. Нали расте нация. А нея повече няма да я има, ако изпратим младите там", обяснява и пенсионерката Татяна. Тя сочи своя 16-годишен внук: „Как да го изпратя?", пита риторично тя.

Какво мислят военните?

Мненията на военните за намаляването на мобилизационната възраст в Украйна се разделят. Едни мислят, че това е необходимо, но не непременно от 18 години.

„Като командир не бих искал да командвам деца - деца в ментален план", казва ръководителят на бойна част за роботизирани системи Александър Ябчанка. В неговото поделение имало бойци и под 20 години, които се справяли отлично. Военният обаче не е сигурен, че всички могат да станат също толкова ефективни бойци.

Освен това Ябчанка е убеден, че рано или късно мобилизационната възраст ще трябва да се намали, защото врагът няма да спре опитите си да завладее Украйна. „Опасявам се, че скоро в Украйна ще ни се наложи да направим и това, защото войната няма да спре скоро. Русия ще се опитва да ни унищожи, докато не загуби тази възможност, отбелязва военният. Но по неговите думи сега най-важното е „хората в мобилизационна възраст, които сега не са в армията, да отидат там". Затова е необходимо да се въведе ред в законодателството и да се засилят инструментите за принуда в закона за мобилизацията.

На същото мнение е военният адвокат Роман Лихачов. „На нас в момента не ни се отдава да работим с този мобилизационен ресурс, който съществува. Не знаем къде се намират няколко милиона мъже. Т.е. част от тях имат право на отсрочка, част са в армията, но къде са другите?". Юристът отбелязва, че наистина има необходимост от попълване на мобилизационния ресурс. Но това не може да се направи просто с понижаване на мобилизационната възраст - необходима е система за ротация, система на работеща с договори армия, увеличение и повишение на плащаните суми и мотивацията.

Военните, споделили мненията си пред ДВ, смятат и, че държавата трябва да се погрижи за съответна образователна работа с младежта. „Не искаме да оставим войната на децата си. Но за съжаление не ни питат. Защото ние или ще оставим войната на децата си, или няма да оставим страна на децата си", казва Александър Ябчанка.

Младежта трябва да бъде подготвена за това и да получи необходимите умения, да бъде подготвена ефективно за бойни действия.

Автор: Ирина Укина