Ръководствата на ЧЕЗ и ТЕЦ „Варна“ направиха всичко възможно да се намери дългосрочно решение за бъдещето на централата. През последните години разглеждахме десетки варианти за нейната екологизация, включително и преминаване на алтернативно гориво – газ или друг тип въглища и замяна на три от блоковете й с нов парогазов блок. Всички тези варианти, обаче, не бяха осъществени заради несигурната регулаторна среда, общата политика на ограничения в сектор енергетика и факта, че години наред ТЕЦ „Варна“ бе принудена да работи на регулирания пазар, където цената не покриваше производствените разходи, заявяват от ЧЕЗ.
Синдикалните организации „КТ Подкрепа” и КНСБ Варна организираха пореден протест срещу затварянето на ТЕЦ-Варна и съкращаването на 300 работници в централата. Това е втори протест в рамките на три дена, след като в понеделник близо 50 служители в централата отново протестираха пред Катедралата.
ТЕЦ "Варна" ще трябва да спре работа в края на годината, когато изтича комплексното разрешително на дружеството за работа без екологизиране. Недоволните служители настояват за екологизация на ТЕЦ-а и възможност той да продължи работата си. Според синдикатите има шанс централата да продължи да работи ако се удължи срокът за работа на поне единия блок и в същото време се инвестира в сероочистването. |
През последните две години инициирахме редица разговори с отговорните институции в търсене на промяна на регулаторната среда, която да осигури пазар за електроенергията, произвеждана от централата. След като те не доведоха до резултат, през 2014 г. ЧЕЗ заедно с БЕХ създаде работна група, която да проучи възможността централата да остане да работи изцяло на либерализирания пазар. Двете компании разработиха детайлен финансов модел, който категорично показа, че при настоящите условия на регионалния електроенергиен пазар евентуална инвестиция в централата не е оправдана.
Всеки бизнес има нужда от предвидимост, за да инвестира. Едно предприятие трябва да може да си покрива минимум разходи и да си осигури разумен доход в средносрочен план. Когато, както в случая с ТЕЦ „Варна“, бизнесът не може да си покрива дори разходите, няма разумна причина да инвестират още средства.
След като не се намери възможност за екологизация на ТЕЦ „Варна“, на 1 януари 2015 г. централата ще трябва да преустанови работа, за да спази изискванията на българското и европейското законодателство. Служителите, които ще бъдат освободени, ще получат компенсационни пакети, два пъти по-големи от стандартните в сектор енергетика. ЧЕЗ ще осигури до 11 работни заплати на всеки един служител в зависимост от стажа му в централата. Това надвишава стандартната компенсация съгласно браншовия колективен трудов договор в сектора в размер на до 5 работни заплати. Ние сме коректен работодател, който през годините отговорно се е грижил за своите служители и редовно е изплащал техните възнаграждения, дължими данъци и осигуровки. Готови сме да предложим помощ на всички свои служители при регистриране в бюрото по труда и да предоставим персонални препоръки.
Успоредно с това продължаваме да работим усилено и отговорно за намиране на вариант за удължаване на живота на централата . Имаме готовност да преговаряме с всички заинтересовани страни за дългосрочно отдаване на централата под наем, продажба или съвместно управление. Ако успеем да намерим сериозен наемател или купувач, готов да инвестира в екологизация на съоръженията, централата би могла отново да бъде въведена в експлоатация и да се намери реализация за нашите служители, повечето от които са доказани експерти с опит.