Европейските регулаторни власти проучват руско-унгарския договор, разглеждащ строителството на нови мощности в атомната електроцентрала в град Пакш.
От Брюксел посочват, че някои положения в документа могат да противоречат на общата политика.
В момента ЕС не е повдигал обвинения срещу унгарския премиер Виктор Орбан. Две комисии от Брюксел разглеждат дали положения в договора за АЕЦ „Пакш“ съответстват на принципите на Общността, разкрива в. „Файненшъл таймс“. В частност чиновниците са смутени, че руският енергиен монополист „Росатом“ е получил договора без търг. Освен това Будапеща не е получила зелен сигнал за подписване на договора от европейската агенция, занимаваща се с въпросите на атомната енергетика.
От в. „Файненшъл таймс“ уточняват, че в момента процедурата се намира на ранен етап и Будапеща ще има възможност да изложи своята позиция.
И опозицията в Унгария се обяви срещу споразуменията с Русия, посочвайки че те са твърде скъпи и увеличават зависимостта от Русия. От своя страна Виктор Орбан обяви, че САЩ са искали да участват в АЕЦ „Пакш“ и сега атакуват, защото не са спечелили договор.
За изпълнение на проекта за пети и шести блок в унгарската атомна централа Москва ще отпусне на Будапеща държавен кредит на стойност до 10 млрд. евро.
„Пакш“ е единствената в Унгария работеща АЕЦ. Тя е построена през 80-те години на миналия ХХ в. от съветски учени. Тя разполага с четири реактора тип ВВЕР-440 с обща мощност от около 2000 МВ. Атомната централа е разположена на 100 км. от столицата Будапеща и на 5 км. от град Пакш.
Атомната централа задоволява около 42% от нуждите на ток. Тя влиза в държавния енергиен холдинг MVM.
Агенция „Ройтерс“ прогнозира, че активизирането на сътрудничеството с Русия няма да се ограничи само в ядрената сфера. MVM е готова да преразгледа в близко време и газовите договори с Русия, които изтичат през 2015 г.
Унгария внася 75% от газа и 80% от петрола. Търговският оборот между Будапеща и Москва за първите девет месеца на 2013 г. е $7,2 млрд. срещу $9,7 млрд. за 2012 г.
Парламентът на Унгария прие през 2009 г. решение за изграждането на два нови блока в АЕЦ „Пакш“. Търгът за изпълнител беше насрочен за 2011 г., но беще пренасрочен за декември 2013 г., но не се състоя. „Роастом“, френската Areva и американската Westinghouse бяха заявили интерес.