Близо 32% загуби Шанхайската фондова борса от 12 юни до днес. Това се равнява на активи за близо $3,2 трлн.
Това е най-големият спад от 1992 г., съобщава АП.
Shenzhen Composite Index, който включва предимно технологични компании и често се сравнява с американския Nasdaq, е отчел срив от 41% за същия период.
Shanghai Composite index е отчел спад днес при началото на търговията.В сряда други 500 компании обявиха, че спират търговията си с акции. От началото на кризата близо 1300 компании са спрели търговията.
Близо половината от борсата не работи.
Правителството в Пекин прави всичко необходимо, за да спаси пазарите. Народната банка на Китай намали основната лихва до рекордно дъно.
Страната отчита най-ниския си икономически ръст от 2009 г.
Някои глобални инвеститори се страхуват, че сътресенията на борсата ще доведат до дестабилизиране на реалната китайска икономика в момент, когато светът е вперил очи в развоя на дълговата криза в Гърция.
"Никога не съм виждал такъв спад преди. Не мисля, че някой има представа какво става. Ликвидността е тотално изчерпана", каза Ду Чанчун, анализатор в Northeast Securities.
След срива с над 20% на китайските акции в средата на миналия юни, Комисия за регулиране на акциите в Пекин създаде екип, който да проучи слуховете от незаконна манипулация.
Новината за разследването не спря разпродажбите, които се превърнаха в обезпокоителни за всички инвеститори в света, които се опасяват, че борсата може да дестабилизира втората по големина икономика в света.
Централната банка на Китай заяви, че е готова да предостави ликвидност, за да спре паниката на пазара. Застрахователите също получиха зелена светлина да инвестират повече в сините чипове.
През юни BlackRock, Credit Suisse и Bank of America предупредиха, че на китайския пазар има опасност от балони. Регулаторните власти разпоредиха да се прекратят всички запланувани IPO-та до стабилизиране на борсата.
Водещи брокери са се съгласили да внесат $19 млрд. във фонд за стабилизация на пазара.