Готвеният проектозакон за изменение и допълнение на закона за енергия от възобновяеми източници предлага въвеждането на нови ограничителни мерки за сектора, които не само ще спрат нови проекти, но и ще доведат до отлив на вече заявени инвестиции и дългосрочно ще разколебят доверието на инвеститорите към България. Това съобщиха от Българската ветроенергийна асоциация.
Законовата и регулаторна рамка за осъществяването на един бизнес с ключово значение за цялото общество, какъвто е производството на енергия, трябва да бъдат изготвяни при пълна прозрачност и в диалог с представителните бизнес и обществени организации.
Със съжаление отбелязваме, че предприетата законодателна инициатива за изменение и допълнение на закона за енергия от възобновяеми източници (ЗЕВИ), съвсем не се осъществява с необходимата прозрачност и обществен диалог.
В мотивите на проектозакона е упоменато, че исканите промени се налагат поради „значителния брой сключени предварителни договори за присъединяване, които са приведени в съответствие с изискванията на ЗЕВИ“, което прави „невъзможно присъединяването на обектите в предвидените по този закон срокове.“
Ние питаме: „На какви критерии, освен на законоустановените, трябва да отговаря един проект за възобновяема енергия, за да има шанс да бъде реализиран?“ и „Ако само няколко месеца по-рано, когато бе приет ЗЕВИ, мрежата е имала капацитет, за да присъедини проектите в установените срокове, как така изведнъж се оказва, че сега такъв капацитет липсва при условие, че потвърдените инвестиционни намерения са намалели с 2000 МВт за по-малко от половин година?“
В същото време, информацията за точния брой сключени предварителни договори за присъединяване, които отговарят на всички условия на ЗЕВИ, към момента не е публично достъпна, въпреки че Българската ветроенергийна асоциация я е изискала от Държавната комисия по водно и енергийно регулиране по надлежния ред по ЗДОИ. В отговора си ДКЕВР заявява, че към дата 25.10.2011г. тази информация не е налична. Не е публична дори информацията за вече реализираните проекти и данните огласявани от Министерството се променят драстично. През април 2011 се говореше за 900 МВт инсталирани ВЕИ мощности, сега се говори за не повече от 700 МВт.
Единственият неоспорим факт е, че от приемането на ЗЕВИ до момента няма нито един нов проект за възобновяема енергия, а голяма част от съществуващите са спрени или отложени. Честите законови промени създават неясна и непредвидима инвестиционна среда. Това неминуемо води до отлив на инвестиции и силно разклащане на доверието на инвеститори в българския пазар и то в момент, когато икономическата ситуация изисква от всички нас да се борим за всяка възможна инвестиция.
Българската ветроенергийна асоциация нееднократно е заявявала и поддържа позицията, че стабилността на законите в страната, и последователността в държавната политика са ключови за стимулирането на солидните, дългосрочни инвестиции, от които страната има нужда. Без стабилната политическа и регулаторна рамка нито един инвеститор не би правил планове за дългосрочна инвестиция в България.
„Възобновяемите енергийни източници като важни местни и неизчерпаеми ресурси ще бъдат приоритет на националната енергийна политика“ е записано в „Енергийната стратегия на Република България до 2020г.“, приета от Народното събрание през юни 2011г. и отразяваща политическата визия на Правителството за развитието на България, в съответствие с актуалната европейска рамка на енергийната политика и световните тенденции в енергийните технологии.
ЗЕВИ и предложените нови промени са стъпка назад от пътя, по който е поела Европа. Останалите държави развиват мерки за стимулиране и развитие на възобновяемата енергия възможно в най-голяма степен и по най-бърз начин, тъй като са наясно със значителните преимущества (разгледайте приложената презентация).
Инвестициите във ВЕИ и във вятърна енергия в частност, са инвестиции в стабилните цени на електричеството в дългосрочен план, енергийната сигурност и околната среда на България. Отказвайки се от активно развитие на сектора, България се отказва от милиарди инвестиции и хиляди работни места и предава собствената си стратегия за енергийно развитие.
"Не искам сега българите да плащат скъпа енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Нищо не ни задължава сега да се присъединяваме към енергосистемата на ветрогенераторни и соларни паркове, защото сега те са скъпи", заяви днес премиерът Бойко Борисов пред участниците в делови обяд, организиран от Американската търговска камара в България.
"България си е поставила за цел до 2020 г. да има 20% дял от електроенергия от ВЕИ източници и ще я постигнем", посочи още той. "Искаме елементите за тези паркове да са по-евтини и да се произвеждат в България, за да създават работни места", допълни премиерът.
По думите на министър-председателя било неслучайно, че всички големи компании се насочват към производството на зелена енергия.
Зелената енергия се изкупува сега по 580 лева за мегавтчас, докато тази от АЕЦ "Козлодуй" - по 42 лева за мегаватчас, посочи премиерът. Той допълни, че подкрепя всички инвестиции за получаване на енергия от биомаса.