Отидете към основна версия

2 536 10

Виртуалната реалност – ключов елемент от подготовката на войници

  • john cockrill defense-
  • бтр-
  • купол-
  • симулатор-
  • обучение-
  • военни

Модерната технология се използва за сухопътните войски

Снимки: М. Богданова ©

Виртуалната реалност е отлична технология за обучение на екипажите на бойни машини от сухопътните войски на българската армия. Мисията ѝ е да спасява животи чрез обучение. „Обучението допуска да се правят грешки, но без сериозни последствия. Затова предоставяме различни възможности. Разполагаме с пълния обхват от такива – от проектирането до поддръжката. Този обхват включва машини за сухопътни, въздушни и военноморски сили”, каза по време на представянето на възможностите на симулаторите Ричард Чорис - търговски мениджър на John Cockrill Defense.

Комплексите за обучение включват между 4 и 16 станции. Независимо какво е нивото на знания на военния, който ще премине обучение на симулаторите, се започва от базисно обучение – техническо, тактическо и се достига до поддръжката на ноу хау на един вече напреднал потребител.

Предимството на този вид обучение е наличие на обща архитектура на всички симулатори. „Целта ни е да имаме общи инструменти за всички симулатори, защото така може да проектираме системи, които веднага влизат в оперативна готовност. Те са проектирани от експерти, бивши военнослужещи”, допълва Чорис.

Голямото предимство на системата е, че военнослужещият има възможност да се „потопи” в реалността, благодарение на 3D технология. Джоистикът, с който се управлява, е реален.

Една класна стая може да бъде сглобена в рамките на два часа. Модификациите и спецификациите са лесни за изпълнение. Всеки един купол може веднага да бъде вграден в симулатора. „Така имаме един симулатор за всички видове военни системи и затова казваме, че е мултисистемен”, уточнява Чорис.

Виртуалното обучение е добро, но не чак толкова. Затова сме разработили и вградени решения. Реалните машини се превръщат в симулатори. Има два типа вградена симулация. Първото решение е статично, а второто - динамично. Свързваме нашия симулатор с купола. Инструкторът е извън машината, а командирът и стрелецът са вътре в нея.

„От всички възможни решения за оръдейни куполи ние сме единствената компания засега в света, която е произвела 400 от серията 3000. Произвеждаме по 20 броя на месец. Тази ефективна и бърза производствена линия е много важно, ако искаме да имаме сериозен оборот”, казва Чорис.

Представянето на възможностите за обучение на компанията John Cockrill Defense идва в момент, в който България иска да купи нови БТР. Сред условията е 20% от машините да се произвеждат у нас, поради което и конкурсът бе отложен за неопределено време. Компанията произвежда от 25 до 105 мм оръдия и осигурява поддръжката им, тъй като тези системи са разчетени да работят между 30 и 50 години. „Ние не знаем какви ще са заплахите утре. Способни сме да сменяме в купола на бойната машина всяко оръдие с друго, но с по-голям калибър без да се налага да купувате нова оръжейна система, по този начин няма нужда да обучавате отново военнослужещите, което спестява много пари. Така и армията получава възможност за различни варианти при бойното планиране и оръжейни решения за бъдещето”, каза вицепрезидентът на компанията Беър Мидкиф.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини