Отидете към основна версия

1 502 5

Симеон Дянков спря субсидията за железниците

  • железници-
  • бдж-
  • нкжи

Министерството на финансите спря държавната субсидия за железниците. 70 на сто от парите, с които разполагат в "Пътнически превози", са напълно блокирани, заради необслужван заем. От компанията успокоиха, че проблемът ще бъде решен до дни.

Близо 13 милиона лева месечна издръжка са под въпрос. Толкова са нужни на "Пътнически превози" за заплати и жп транспорт.

Стар необслужван заем от Световната банка става "ябълката на раздора" и от министерството на Симеон Дянков спират субсидията с аргумента, че са натрупани задължения, които трябва да чисти държавата.

По думите на шефа на Пътнически превози Методи Христов пред бТВ обаче бенефициент на 90% от заема от 95 милиона долара е НКЖИ.

Всъщност това, което е ползвало сегашното БДЖ, е 10 %, така че този договор в голямата си степен е отишъл за нуждите на НКЖИ, каза Христов.

Официално обаче получател по заема е БДЖ, тъй като през 1995-а дружеството все още е било смесено. Засега няма да бъдат спирани заплати или влакове, категорични са в железниците.

Междувременно от Министерството на финансите запазиха пълно мълчание и отказах да обяснят, защо слагат ръка върху държавната субсидия за железниците и защо Сметната палата започва сериозна ревизия в БДЖ. Появиха се и подозрения, че парите се спират заради предстоящата проверка от Сметната палата.

Едва след приключването й ще стане ясно, дали в холдинга има нарушения. 

 

Искаме просто да ни чуят хората от ръководството на БДЖ, искаме железничарите да се събудят от летаргията и мъката, в която се намират и да видят, че пътниците също са зад тях. Това беше призивът на младеж, взел участие в днешния протест против приватизацията на БДЖ "Товарни превози".

Ден след изявленията на транспортния министър Ивайло Московски в социална мрежа се организира флашмоб, който излезе пред Централна гара в София за да изрази мнението си относно евентуалната приватизация на една от структурите на държавната железница. Гневът на протестиращите беше насочен основно срещу ръководството на "Холдинг БДЖ".

Пред един от входовете на гарата се събраха около 20 души, носещи няколко големи трансперанта с лозунгите "Приватизация = грабеж и ликвидация" и "БДЖ не се продава, нито подарява". Вместо скандирането на този протест имаше мегафон, посредством който всеки участващ можеше да сподели мнението си на висок глас пред цялата гара. Протестиращите увериха служителите на реда, че няма да блокират Централна гара

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини