Отидете към основна версия

2 285 10

Диференцирано ДДС за ресторантьорите – предимства и недостатъци

  • ддс-
  • ресторант-
  • кафене-
  • приходи

ДДС е данък, който се плаща изцяло от крайния потребител

Снимка: БГНЕС

Загубите в туристическия, ресторантьорския и хотелиерския сектор са много сериозни. Парламентът прие на първо четене предложенията на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ за промените в Закона за ДДС, които предвиждат намаляване на косвения данък от 20 на 9 процента за ресторанти и за книги. Мярката за диференциране на ДДС за някои бизнеси е временна – от 1 юли 2020 г. до 31 декември 2021 г.

Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" коментира в "Нашият ден" по БНР:

"Безспорно трябва да има компенсиране на засегнатите браншове, но не по този начин. Вероятно намаляването на ДДС не е правилният механизъм, по-скоро трябва да се мисли за директни субсидии към директно пострадали или застрашени бизнеси. Защото ДДС е данък, който се плаща изцяло от крайния потребител. Т.е. всички по веригата преди потребителя – ресторанти, производители, транспортни фирми – те само трансферират този данък, начисляват го, ползват данъчни кредити...

Когато се намалява ДДС за даден бранш, трябва да се мисли какво ще донесе това на крайния потребител, който носи цялата тежест на този данък. В България по закон всички цени трябва да се обявяват като крайни цени с всички включени данъци и такси в тях.

Потребителите трябва да знаят, че за тях облекчението няма да се усети по никакъв начин."

Диференцирано ДДС трябва да има за видове стоки и основни храни, категоричен е Богомил Николов.

Ричард Алибегов, председател на Асоциацията на заведенията, коментира временната мярка за диференциране на ДДС за ресторантьорския бизнес:

"Това е изключително смело политическо решение, много навременно и ще спаси нашия бранш. Няма да фалират много заведения. Без тези мерки биха фалирали 50% от бранша в национален мащаб."

Алибегов подчерта, че по-важното предложение е това да се вдигне минималната работна заплата на 800 лева, което е безпрецедентно по време на криза. "Това вече е финализирано. Ако се приемат и на второ четене промените в Закона за ДДС, от 1 юли минималната заплата в нашия бранш ще стане 800 лв. Надяваме се на по-голяма събираемост на ДДС."

"ДДС има значение, когато има работа, когато има хора, когато има оборот", подчерта Алибегов.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини