Отидете към основна версия

3 Декември, 2021 13:22, обновена 3 Декември, 2021 13:22 3 077 15

Даниела Везиева иска нови оставки в ДКК

  • даниела везиева-
  • дкк-
  • караганева

Ново развитие на казуса

Снимка: БГНЕС

Служебният министър на икономиката Даниела Везиева иска оставките на тримата членове на съвета на директорите на Държавната консолидационна компания.

Тя заяви преди дни, че ще поиска оставката на тримата членове на Съвета на директорите на ДКК заради решението им да уволнят изпълнителния директор Ваня Караганева.

Считам определено, че действията на ДКК уронват престижа на Министерството на икономиката, както и дават ясен сигнал, че този състав не иска да бъде променен моделът на управление на дружеството. Това заяви министърът на икономиката Даниела Везиева на брифинг пред медиите по отношение на казуса с ДКК и даде знак, че ще поиска оставката на тримата членове на Съвета на директорите на дружеството.

"Може би решението за освобождаването им е закъсняло, но когато аз станах министър проведох среща с тях, те ми обясниха, че предходното управление е било свързано с разпореждане от страна на министрите, било им е налагано взимане на определени решения", разкри Везиева.

"Подадох ръка да работим заедно, защото трябва да има приемственост и считах, че техният опит би бил добра добавена стойност за изчистване на имиджа на ДКК и по отношение на усвояването на 500 млн. лева за язовирите, и за правителствения комплекс, и за „Дунарит“, коментира министърът.

Тя обясни, че ще им поиска оставките, защото съветът на директорите са изнесли твърдения, които не отговарят на истината - декларацията, която е подписала изпълнителната директорка, че била в служебни или трудови правоотношения, което категорично не е вярно, както и договорът за адвокатски услуги и е нанесла щета.

"Изненадах се от медийната им кампания - при първото служебно правителство тогава ДКК нямаха сайт, явно не са считали, че трябва да информират за всички процедури, които се текли. Но сега, когато ние се борим да направим процесите прозрачни и законни, този медиен интерес им служи за нещо. За какво - явно ще стане ясно след време. Но иска ми се към техния призив да сезират Европейската прокуратура за това какво е извършила изпълнителната директорка, да ги помоля да включат и темите, които ние видяхме - за язовирите, за правителствения комплекс, как са сключвани договори с търговски дружества, които да предоставят адвокатски услуги - теми, за които биха били така добри и тях да ги включат", посочи Везиева.

Бордът на холдинга обвинява Караганева в "противозаконни действия и безотговорни бездействия", които нанасят сериозни финансови щети на ДКК и на държавата.

В отговор Везиева изрази изненадата си, че тримата директори дори не са повдигнали темата преди да вземат това решение и не са свикали по надлежен ред заседание на Съвета на директорите.

Сезирана от сигнал от изпълнителния директор на ДКК (другият е Рая Каназирева) и медийни публикации, Софийската градска прокуратура съобщи, че е била разпоредена проверка по случая.

Самата Караганева е категорична, че от встъпването ѝ в длъжност като изпълнителен директор на ДКК се е ръководи единствено от интереса на държавата.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 36 гласа.

Свързани новини