За 10-та поредна година Асоциацията на индустриалния капитал в България раздаде своите награди в конкурса „Икономика на светло“. Целта на конкурса, чийто медиен партньор е ФАКТИ, е да открои стимулиращи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и да награди водещи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването на сиви практики.
„Специално създадения център „Икономика на светло“ поддържа гореща телефонна линия и база данни на сайт. Правим всичко това, тъй като сивият сектор на практика води до щети за държавния бюджет и общините. На второ място това е нелоялна конкуренция за предприятията, които спазват правилата. Те биват поставени в неизгодно положение от тези, които нарушават правилата, извличайки конкурентни предимства от неплащането на данъци. И трето, но не и по-маловажно, всъщност сивата икономика, сивият сектор уврежда социалните права и представлява риск за условията на труд на работници“, каза по време на официалната церемония председателят на УС на АИКБ Васил Велев.
Той допълни, че в усилията си за ограничаване на сивата икономика АИКБ е заедно с останалите работодателски организации. Налице е и подкрепата на синдикатите.
Дългият път, който е изминат, започва със стойности на сивия сектор от порядъка на 37% през 2010 г. За 2021 г. е около 22 %, тоест 15% изсветляване за 10 години.
„Как ще изглежда 2022-ра година е рано да се каже, тъй като данните които ползва екипа на професор Петранов, за да измери статистическата част от композитния индекс, оповестяваме на 5 декември“, уточни Василев.
„Събитието, с което АИКБ връчва наградите на личности и институции, които са допринесли за изсветляване на българската икономика, заслугата на всеки един от вас, е тази че се борите за нетърпимост към явлението „пари в плик“, „заплата в плик“ към неформалната икономика, към сивата икономика, с всичките ѝ проявления“, каза по време на официалната церемония премиерът Гълъб Донев. Той допълни, че неговият близо 20-годишен професионален път е да обяснява на хората, защо дадените днес повече пари в плик всъщност вземат много повече за години напред.
„Сивата икономика има негативни ефекти върху редица сфери от обществения, икономическия и най-вече социалния живот на държавата. Тя оказва своето негативно въздействие, своите отрицателни ефекти върху осигурителните фондове, върху бюджета на държавата и на общините, върху условията на труд. АИКБ вече почти 13 години работи по това да създаде „композитния индекс“ за икономика на светло в България, който всъщност показва лоялната практика условията, които създават лоялна конкуренция у нас. През тези години АИКБ нееднократно алармирала, че сивата икономика вреди и на българския бизнес. Всички нелоялни практики, нелоялна конкуренция, която подклажда и поддържа сивата икономика, всъщност пречат за нейното развитие и за нарастването на благосъстоянието ни като общество. Рецептата е ясна и това проличава от изследванията, които прави АИКБ. Но заслугата е не само в това да се изследват тенденциите ръста или намаляването на сивата икономика в България, но и в това, че показват мерките и пътят, по който може да бъде изсветлена българската икономика. Сивата икономика е като хищно цвете, което вирее на тъмно и се храни с накърнените ни осигурителни права и с най-добрите условия на труд, при които се трудят българските работници“, заключи премиерът, който връчи и първата награда – тази за „Журналист или медия, допринесли за промяна на обществените нагласи към неформалната икономика“. Призът получи Bloomberg TV и предаването „Бизнес старт“.
Икономическият и политически анализатор Михаил Кръстев е победител в категорията „Личност или организация, допринесли за ограничаване и превенция на неформалната икономика посредством активна позиция“. Той бе номиниран за множеството му статии и анализи, в които достъпно разяснява вредите от сивата икономика.
Делян Добрев и група народни представители бяха отличени в категорията „За нормативен акт или административна практика, които водят до ограничаване на сивата икономика и подобряване на бизнес средата“. Те получават приза за предложението за механизъм за компенсиране на предприятията, заради рязкото повишаване на цената на електроенергията за небитовите потребители.