След 10 години няма кой да работи в България, ако не се въведат спешни реформи

5 Декември, 2024 16:51 3 826 66

  • аикб-
  • работа-
  • работна сила-
  • образование-
  • проблеми

За последните 5 години броят на учениците, получаващи диплома за средно образование, е спаднал с 25%

След 10 години няма кой да работи в България, ако не се въведат спешни реформи - 1

„Ако днес не започнем решителни реформи, след десет години няма да има кой да работи в България“, заяви Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), по време на кръглата маса „Връзката между образованието и пазара на труда“, която се проведе днес, 5 декември 2024 г. в София.

Събитието привлече вниманието на над 150 представители на държавни институции, браншови и бизнес организации, учебни заведения, професионални гимназии, частни училища, регионалните управления по образование, бизнес организации и синдикати към тревожните данни: близо 50% от учениците отпадат от системата преди да завършат средно образование, а повече от 40% от висшистите работят на позиции, които не изискват висше образование. „Вместо да бъде източник на висококвалифицирани кадри, България все повече рискува да остане без нужната работна сила. Това е резултат от системна липса на връзка между образованието и нуждите на пазара на труда, която се задълбочава“, допълни Велев.

Според Националната карта на висшето образование университетите често предлагат специалности, които не са търсени на пазара на труда. Направления като „Математика“ и „Транспортно строителство“, които генерират специалисти с висока добавена стойност, остават слабо запълнени – съответно 19,5% и 16,8% от наличния капацитет. Същевременно, най-голям брой студенти се обучават в области като „Социални, стопански и правни науки“, които не са сред най-търсените от работодателите, и често завършилите остават без работа или заемат позиции за среднисти. Нуждата от технически кадри, инженери и здравни специалисти остава критично висока, като в тези области реализацията е почти пълна – до 95% за медици например.

Българското образование има нужда от цялостна реформа, чрез която да бъде адаптирано към нуждите на икономиката. Задължително е да се работи върху подобряване на професионалното образование, повишаване на привлекателността на ключови професии и засилване на участието на бизнеса в създаването на учебните програми.

Д-р Илин Димитров - секретар по култура, образование и туризъм на Президента на Република България посочи, че „Данните са стряскащи и е наложително всички заинтересовани страни да настояваме направените предложения да бъдат взети предвид и от това да произтекат решения и спешни мерки за реформи в образователната ни система“. Като основни проблеми той посочи ниския дял на образование и грижа в ранна детска възраст в България в сравнение със средния за ЕС, ниското ниво на познавателни и социално-емоционални умения, необходими за училище, както и слабата връзка между науката и пазара на труда.

Данните, представени от АИКБ, подчертават драматични дефицити в образователната система. За последните 5 години броят на учениците, получаващи диплома за средно образование, е спаднал с 25%, а тези, които избират професионално образование – с над 50%. От тях над половината са функционално неграмотни според последните международни оценки. Резултатите от теста PISA показват, че 54% от българските ученици не достигат критичния минимум от знания по математика, 53% - по четене и 48% - по природни науки.

Демографският спад допълнително задълбочава кризата. През последните три десетилетия броят на новородените е намалял с 34 434 души, а продължаващата емиграция на млади хора свива значително броя на учащите. Тази комбинация от фактори води до драстично намаление на броя на завършващите, което ограничава притока на квалифицирани кадри към пазара на труда.

„Образованието трябва да се изведе като платформа за обединение на България от гледна точка на нейното бъдеще - както на работодателите, така и на социалните партньори, на родителите и на цялото ни общество. Трябва да има обща национална програма за развитие на образованието, съобразена с пазара на труда. В Министерство на образованието и науката работим за това професионалните паралелки да съставляват 60% от всички паралелки, но за да има деца в тях, трябва също да ги рекламираме по-добре като възможност за кариерно развитие пред нашите деца и техните родители“ допълни проф. д-р Цоков, министър на образованието и науката.

Идентифицирани бяха основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са нисък дял на учениците, завършващи средно образование – около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование, информация и реклама за неговото значение; остарели методи на преподаване и учебни програми; свръхпредлагане във висшето образование и демографски срив.

Според Асоциацията демографският спад и липсата на адекватни реформи са сред водещите фактори за задълбочаване на кризата. Въпреки усилията за адаптиране на образователните програми към нуждите на бизнеса, системата остава недостатъчно гъвкава, а финансирането на принципа „парите следват ученика“ не стимулира качеството. Според прогнозите на Агенцията по заетостта през следващите години България ще изпита остър недостиг на специалисти в области като инженерство, строителство и здравеопазване. Съществуващите образователни програми, ориентирани главно към теоретични знания, са далеч от практическите изисквания на трудовия пазар.

„За съжаление, в момента ние се намира в една много остра структурна несъвместимост между това, което търсят работодателите, и това, което се предлага като работна сила. Искрено вярвам, че само в партньорство можем да търсим решения, защото образователната система и системата на пазара на труда са толкова органично свързани, че те не могат да дават самостоятелни решения, които да не са свързани, както и не могат да компенсират дефицити, възникнали в по-ранен етап“, посочи Наталия Ефремова, заместник-министър на труда и социалната политика.

Дискусията постави акцент върху неотложните реформи за удължаване на основното образование и активното участие на бизнеса в управлението на образователните програми, предложението на АИКБ за въвеждане на задължителна матура по математика получи пълна подкрепа от присъстващите. Участниците се обединиха около необходимостта от въвеждането на задължителна матура по математика след дванадесети клас и от рекламирането на образование по дефицитни специалности - както професионално, така и висше.


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 22 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Спешните реформи

    65 2 Отговор
    да не са случайно внос на работници от Бангладеш, Пакистан и от Индия?

    Коментиран от #34

  • 2 Добре че е "нс"

    36 0 Отговор
    Иначе и сега никой нямаше да работи
  • 3 Слави

    27 2 Отговор
    Няма да има толкова лев за прибиране...ама то все селинджерите си траят и са доволни да живея на буркани натъпкатни, като скариди в софията. Ще има мисо.
  • 4 антидържавата

    46 0 Отговор
    Ще има, но когато българските компании станат по-производителни. А това става или с капитал, или с образование. Капитал няма. Образование - по стръмно надолнище.
    И какъв е изводът - ще работим за чужди компании тук или в чужбина и българския капиталист ще иска връщането на бригадите :(

    Коментиран от #6

  • 5 ТаУмВзе

    45 1 Отговор
    Нали 30 годин у Реформи се бичеха! Са нема матрял да бачка, за да го Щавят а! АХХАХАХ Сметай колко е изкуфел крадливия матрял! Гепиха Фондовете и са НЕМА!
  • 6 антидържавата

    54 1 Отговор

    До коментар #4 от "антидържавата":

    Коригирам се: Капиталът се изпапква по яхти, джетове, спортни автомобили, силикони, любовници и т.н. Но не се реинвестира в бизнеса, в обучения за персонала, в роботизация...
    Чипа на пост-комунистическия капиталист си остава от времето на развития комунизъм.

    Коментиран от #15

  • 7 пипи

    42 5 Отговор
    Ма защо всичките другари си пратихте отрочетата в прогнилия запад?
    Е няма да има кой да работи...
  • 8 Как

    60 0 Отговор
    Да де , но да работиш в завода на този и да работиш за испанеца разликата в заплатите е сериозна! За заплати нищо не казва. Само иска някой да му работи без пари. Е това свърши!
  • 9 Ван

    43 1 Отговор
    Васил Велев отвсякъде заслужава да фалира, не стига, че заплатите ниски, ами и по-малки да станели-да станат 600 лв МРЗ.

    Коментиран от #30

  • 10 Петър Стоянов

    39 10 Отговор
    "40% от висшистите работят на позиции, които не изискват висше образование" - А те за друго стават ли? Завършилите инженери са в повечето случаи неграмотни.

    Коментиран от #43, #44

  • 11 дядото

    39 1 Отговор
    няма кой да работи,няма да има и опротивелите ни нагли политици и мафиоти,няма да има и държава.това което не направиха турците за пет века,нашите продажници ще го направят за пет десетилетия
  • 12 лудия

    37 0 Отговор
    Тези алчни управляващи ,сега се усетиха няма работна ръка.Ами има циганския етнос ,този етнос въобще не образован. Ами образовате ги въведете курсове за заварчици,за строители и др. Нека хората си изкарват прехраната с труд. Много са малко училищата с професии. Повечето с някакъв профил ,които нищо не излиза. Сега даже училище за шофьори и автомеханици няма. Докъде изпростяха тези и-ти.

    Коментиран от #19

  • 13 Леля Гошо

    18 0 Отговор
    Социални, стопански и правни науки“, не са сред най-търсените от работодателите, и често завършилите остават без работа или заемат позиции за среднисти.

    Логично, нивото им е на среднист от някогашните добри гимназии,
  • 14 Животът е пълен с иронии

    32 4 Отговор
    Имаче даскалите реват че са им малки заплатите.

    Коментиран от #48

  • 15 Уса

    37 0 Отговор

    До коментар #6 от "антидържавата":

    Правилно и в това е големия проблем.Има държави без никакво производство и си живеят живота само от туризъм и правилното разпределение на парите.У нас се краде поголовно и новите софиянци мълчат доволни от свободата да се гърчат в София
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Уса

    27 1 Отговор
    Ако така продължава ще останем без медицински работници и ще ходим само на частно.Ще стане като в сащ сами ще си шием порезните рани
  • 18 "Величие"🇧🇬🇧🇬🇧🇬 96,111111

    10 2 Отговор
    Не е проблем!!! Важното е, че парламента работи.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Ами да

    32 0 Отговор
    Властта няма капацитет за такива промени! Защо дискриминират циганите!? Да назначат тях като инженери, техници, лекари и други търсени специалности! Щом имат право да избират властта, знаят и могат всичко!
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Наблюдател

    34 0 Отговор
    И днес няма кой да работи! Онези, които са назначени, в голямата си част са нечии протежета, които нямат нито нужното образование, нито опит ...

    Коментиран от #28

  • 23 Какво ви е виновно

    21 1 Отговор
    Образованието като бизнеса не иска да плаща подобаващо
  • 24 Габрово

    27 1 Отговор
    Бизнеса все ще си намери някакви магарета но оставаме без лекари и медицински сестри

    Коментиран от #50

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Ти пък,

    8 0 Отговор

    До коментар #22 от "Наблюдател":

    Нали имат "социално-емоционални" умения.
  • 29 замислен

    21 3 Отговор
    Нека господата от "бизнеса" да се замислят защо хората не искат да учат! Като за начало най-демотивирани за учене са на местата където заплатите са ниски, има си таван и общия работник и инженера вземат почти едно и също. Това се вижда от младите и те нямат никакъв стимул да се бъхтят за да учат и накрая куп отговорности и вземаш колкото общия работник! Когато един инженер започне да взема 4-5 пъти над общия работник ще има хора които ще са мотивирани за да учат 17-18 години за да станат инженери, лекари медицински сестри и т.н. За пример - колко хора учат за програмисти? лесно ли им е? не но знаят че ще получават добри заплати.
  • 30 Не се връзва,

    5 0 Отговор

    До коментар #9 от "Ван":

    Г-на ти играе "социално-емоционално" по нервите.
  • 31 #идиоти вън

    27 0 Отговор
    Ало бизнеса, че то вие игонихте хората с ваще заплати, които плащате дето не стигат за храна камо ли за маратонки, а сега ревете като вдовици! Айде и вие си обирайте крушите и ....
  • 32 Импекса

    32 0 Отговор
    Къде бяха работодателите когато инженерите продаваха вестници и цигари по сергиите 90 те? Масово младите завършващи инженери тогава сега се занимават с друго

    Коментиран от #35

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 ХА ХА

    6 0 Отговор

    До коментар #1 от "Спешните реформи":

    В тези държави не говорят български.
  • 35 жънат каквото са посяли

    23 0 Отговор

    До коментар #32 от "Импекса":

    Подиграваха се с тях по интервютата за работа.
  • 36 Жечко

    20 0 Отговор
    А , добро утро! Това се получава, когато разни гугутки с връзки на високи постове, правят реформи в българското образование. Сега пишете си есетата, вместо да градите бъдеще!
  • 37 Ами

    26 0 Отговор
    преди 25-30г се базикахте с хората, които имаха техническо или медицинско образование и много от нас избягаха заедни със семействата си.
    Сега берете плодовете.
  • 38 Пълни глупости!

    19 0 Отговор
    Нуждата от технически кадри, инженери и здравни специалисти остава критично висока, като в тези области реализацията е почти пълна. . . В кои обяви се търсят инженери? Не съм видял!
  • 39 ха ха

    15 0 Отговор
    Българското образование има нужда от цялостна реформа, чрез която да бъде адаптирано към нуждите на икономиката. / нуждите на капиталистите са ясни , а къде остава живота на хората ? или вече не ги броите за хора а за полуинтелигентни роботи или пък за добитък който може да бъде изклан за нуждите на "елита"
  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Истинският

    12 0 Отговор
    Вече е късно за каквито и реформи да е. България е само на карта. ,,След дъжд качулка"
  • 42 Истинският

    6 1 Отговор
    Вече е късно за каквито и реформи да е. България е само на карта. ,,След дъжд качулка"
  • 43 До Петър Стоянов

    23 1 Отговор

    До коментар #10 от "Петър Стоянов":

    След като инженерите са били неграмотни как са строили АЕЦ, язовири, пътища, компютри и.т.н.? А новите инженери след като са толкова грамотни, не са построили и един язовир, да не говорим за пътища, магистрали. Актуално България не произвежда нито един полупроводников чип, а едно време произвеждаше джобни калкулатори.

    Коментиран от #49

  • 44 Файърфлай

    12 1 Отговор

    До коментар #10 от "Петър Стоянов":

    По-добре слабограмотни инженери и лекари,отколкото супер грамотни юристи,социолози,политолози, пиари и тям подобни.

    Коментиран от #46

  • 45 Реформите Най -Вече

    1 1 Отговор
    Реформите Най -Вече ! Трябва да са в Индустриалното Производство!

    С Чук, Сърп и Тесла!

    Нищо не става !

    Нужни са Висококачествени Високо - Технологични продукти !

    Китайската сила Тук Не Помога !
  • 46 Псевдо грамотни

    12 0 Отговор

    До коментар #44 от "Файърфлай":

    Псевдо грамотни юристи,социолози,политолози, пиари и тям подобни. !
  • 47 Пешо

    16 0 Отговор
    Така се получава . Причината е една . Българския "работодател" е с нисък интелект и е алчен . Всичко негативно което се случва е от простотия .
  • 48 Не обвинявай даскалите,

    4 0 Отговор

    До коментар #14 от "Животът е пълен с иронии":

    те изпълняват директивите на МОН, там е заровено кучето.
  • 49 Едно време,

    9 0 Отговор

    До коментар #43 от "До Петър Стоянов":

    говоря и за преди 1944г. вишистите са били много малко, влизаше се трудно с по няколко изпита и поне 10 кандидати за място. Учеше се упорито, по 36 часа седмично вкл. и събота. Преподавателите яко късаха и никой не им държеше сметка за това, дори ги насърчаваха. Сега ходят по училищата да ги агитират каква хубава чалготека имало в техния град съвсем близко до ВУЗ-а.
  • 50 Една пълна

    6 0 Отговор

    До коментар #24 от "Габрово":

    по американски афро-американка била възхитена от наетата българка за 100$ да ѝ почисти жилището. Все пак съм лекар - отговорила нашенката. Като знам какви необразовани катили са част от богаташите у нас и как удостоиха с пенсия от 700лв. мага Астор(той дори се радваше, Бог да го прости), виждаме каква е ценностната система у нас. Тия които раждат на 11г. от 14-15г. "батковци" го правят за "наградата" - еднократната помощ за майчинство. След това взимат майчинство съвсем незаслужено, като че ли трябва да работят на тая възраст. Искам да покажа тези неуредици и стотици още, които пречат на образованието. Необразованият човек не е дивак. Живял съм като дете на село където повечето възрастни бяха с 3-4 отделение. Не познавам вече хора с такъв морал, такова трудолюбие като тях. Виж също необразованите племена в Бразилия по Амазонка, има много филми за тяхната "диващина" и сравни с това което става в сегашната война Украйна-Русия.
  • 51 Ха ха ха

    9 1 Отговор
    Как няма бре? Нали непрекъснато прииждат квалифицирани черни кадри от африканският континент, а и нашите индийци енергично се размножават. Ето и Пеевски вече ги гласи дори да управляват.
  • 52 681

    8 0 Отговор
    Ще има - сметосъбирачи, чистачки, общаци и тук-таме покривчии. Всите синьозелени.
  • 53 Име

    9 0 Отговор
    Ква България,ква работна сила братче...та ние с това темпо след 10 години ще ни има като територия но не и като държава.
  • 54 първо т нар работодатели

    8 0 Отговор
    Трябва да бъдат препитани по математика. Да не им е дал господ парите? Или са ги напечатали?
  • 55 Пурко

    5 0 Отговор
    А какво стана с обжалването от АИКБ на минималната заплата.Значи не искате минималната заплата да расте,а очаквате да имате добре образовани и квалифицирани работници.Какво му се вика на това????????????
  • 56 Инж.

    9 0 Отговор
    Г-н ,,Бизнесменът казва, че нямало кой да работи. Да погледне себе си, той също нищо не работи.
    Мечтаят си тези ,,бизнесменчета да имат бели роби.Ще останат само с мечтите си!
    Балъците свършиха, ще плащате яко щом искате работници!
  • 57 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 58 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 59 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 60 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 61 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 62 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 63 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 64 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 65 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 66 Този коментар е премахнат от модератор.